Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najsympatyczniejszych świąt, jakie obchodzimy co roku – Dzień Dziecka. I mimo, że świętujących w całej Polsce liczymy w milionach, to jest to jedno z niewielu świąt, które nie jest dniem wolnym. Elbląski Teatr im. Aleksandra Sewruka, włącza się w tym roku w obchody tego sympatycznego Święta. Właśnie tego dnia odbędzie się premiera sztuki „Zwierzęta doktora Dolittle” na kanwie głośnej powieści Hugh Loftinga.

Wszyscy kochamy zwierzęta. Niektórzy darzą szczególnym uczuciem psy, inni koty, są miłośnicy chomików i innych gryzoni, są też tacy, których domowymi zwierzątkami stają się węże i pająki. Kochamy zwierzęta, bo odnajdujemy w nich niezawodnych i wiernych przyjaciół, kogoś kim możemy się opiekować i kto zawsze będzie przy nas, bez względu na nasze wady czy ułomności. Wyobraźmy sobie o ile świat byłby piękniejszy gdybyśmy potrafili się z nimi porozumieć. Doktor Jan Dolittle zna mowę zwierząt, rozumie je i dlatego kocha wszystkie zwierzęta bez wyjątku. W każdym widzi coś niepowtarzalnego i odnajduje w nich dobro, którego często brak u ludzi. Hugh Lofting stworzył postać Doktora Dolittle w strasznych czasach okrucieństw pierwszej wojny światowej, których był naocznym świadkiem. Krytycznej ocenie postaw ludzkich, towarzyszyła obserwacja zachowań zwierząt wykorzystywanych podczas działań wojennych. Sam Lofting pytany o to, jak narodził się Doktor Dolittle odpowiadał, że był pod wrażeniem tego, jak pod frontowym ostrzałem zachowywały się konie i muły. Nie chcąc epatować swoich dzieci opisami brutalnej frontowej rzeczywistości, listy do nich ubierał w formę krótkich opowiadań o pewnym młodzieńcu, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami… Wymyślił postać młodego doktora, który rozumie zwierzęta, pomaga im i może zrobić dla nich to, co nie byłoby możliwe w prawdziwym życiu. Kilka lat po wojnie, listy pisane dla złagodzenia traumy wojennej, stały się kochaną przez dzieci i dorosłych bestsellerową opowieścią o Doktorze Dolittle i jego zwierzętach. Bo pomimo całego zła świata, jest w ludziach dobro, które warunkuje nasze człowieczeństwo – to miłość do zwierząt.

„Zwierzęta doktora Dolittle” to przygotowana z dużym rozmachem barwna opowieść o tym, jak Jan Dolittle ze swoimi pupilami wyrusza w daleką podróż do Afryki, by leczyć małpy dotknięte tajemniczą zarazą. Kolorowa, pełna afrykańskich rytmów podróż zapewni moc wrażeń i zadowoli najbardziej wymagających Widzów, zarówno tych małych jak i tych dużych. To także opowieść, która zaczaruje efektowną inscenizacją, bajkowymi maskami zwierząt i pięknymi kostiumami dla trzydziestu sześciu postaci. Tajemnice Czarnego Lądu odkrywać będziemy w rytm trzynastu efektownie zaaranżowanych żywiołowych piosenek. Spektakl reżyseruje Jerzy Bielunas, znany już elbląskiej publiczności za sprawą świetnie przyjętego spektaklu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Choreografię do spektaklu przygotował Maciej „Gleba” Florek, znany z programu „You can dance”.

Premiera spektaklu “Zwierzęta Doktora Dolittle” odbędzie się w Dzień Dziecka czyli 1 czerwca 2016 roku o godzinie 18.00.

Przekaż znajomym