Na zdjęciu przedwojenny gmach starostwa przy placu Grunwaldzkim/Fot. nadesłane

Na zdjęciu przedwojenny gmach starostwa przy placu Grunwaldzkim/Fot. nadesłane

Ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” odbędzie się w najbliższą środę, 6 czerwca o godzinie 18.00.

200 lat temu, 1 lipca 1818 roku rozpoczął urzędowanie pierwszy starosta elbląski. Powiat elbląski obejmował wówczas miasto Tolkmicko oraz majątki i wsie w obrębie granic wytyczonych przez Zalew Wiślany wraz z Mierzeją od północy, od południa przez jezioro Druzno, od zachodu – Nogat i Żuławy Elbląskie, a od wschodu – Wysoczyznę Elbląską. Później wielokrotnie granice te zmieniały się, ale najbliższe Elbląga miejscowości Żuław i Wysoczyzny niezmiennie podlegały elbląskiemu staroście. Z wyjątkiem lat 1975 – 1999, gdy to powiatów w ogóle nie było. Zmieniał się też adres siedziby starostwa. Do końca wojny był to budynek przy placu Grunwaldzkim (na fotografii). Po wojnie starosta urzędował w okazałej kamienicy przy alei Grunwaldzkiej, a później już Powiatowa Rada Narodowa w gmachu przy ul. Wojska Polskiego (do 1975r.). Dziś siedzibą starostwa jest jeden z budynków dawnych koszar przy ul. Saperów.

Jubileusz 200-lecia powstania elbląskiego powiatu jest okazją, by przypomnieć historię najbliższego naszemu miastu regionu. Jest też kilka starych filmów, które opowiadają o tej ziemi. A ponieważ wszystko dziś jest inne, a historia mało znana, warto może uciec przed upałem do klimatyzowanego kina, by zobaczyć, jak wyglądało kiedyś Tolkmicko i Kadyny i jak żyło się ludziom w  podelbląskiej wsi, nad Zalewem Wiślanym i na Mierzei. Tradycją odbywających się od roku 2006 spotkań są również konkursy dla widzów. Tym razem nagrody ufundował starosta elbląski Maciej Romanowski.

Seans „200 lat powiatu elbląskiego” rozpocznie się w środę, 6 czerwca o godz. 18:00 w Kinie Światowid.  Wstęp wolny.

Przekaż znajomym