Wystawa zdjęć laureata nagrody Rady Programowej Salonu Elbląskiego z pandemicznym opóźnieniem będzie w końcu możliwa do obejrzenia w Centrum Sztuki Galeria EL. Miłośnicy wnikliwego, błyskotliwego i wrażliwego na piękno oka z pewnością docenią te wyjątkowe prace. Wernisaż we czwartek 1 lipca o godz. 18:00.

Monochromatyczne ciągi precyzyjnie wyselekcjonowanych fotografii, pogrupowanych tematycznie, składają się na wystawę Dominika Żyłowskiego pt. „Zdarza się”. Jest ona efektem przyznanej artyście w czasie 30. Jubileuszowego Salonu Elbląskiego nagrody Rady Programowej działającej przy Centrum Sztuki Galerii EL.

– Zdarza się, że stajemy się mimowolnymi widzami efemerycznych spektakli, granych w przypadkowych scenografiach przez nieświadomych swoich ról aktorów. Zdarza się też przy odrobinie szczęścia, że udaje się niektóre sceny zatrzymać w kadrze. Prezentowane tu fotografie powstały na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ich wspólnym mianownikiem jest „uliczna” konwencja oraz pewna przygodność przedstawionych zdarzeń. W związku z tym każde z prezentowanych tu zdjęć, to właściwie osobna historia i tak można je oglądać. Starałem się jednak, żeby dobór i kolejność fotografii w kontekście wystawy nie były już tak przypadkowe, jak okoliczności ich powstawania. Zatem można też – jeśli ktoś woli – interpretować poszczególne zdjęcia przez pryzmat pozostałych, jako fragmenty bardziej złożonych opowieści – mówi Dominik Żyłowski.

Na wystawie „Zdarza się” prezentowanych jest ponad czterdzieści fotografii, ukazujących uliczną – czasami zwyczajną, czasami dość niezwykłą – scenerię. Tę różnorodność kadrów zawdzięczamy przede wszystkim uważnemu oku autora, który bezbłędnie wyłapuje ciekawostki otaczającej nas rzeczywistości. Fotografie Dominika Żyłowskiego przybierają metaforyczny charakter, co pobudza widza do samodzielnej interpretacji zdjęć i refleksji nad nimi.

Dominik Żyłowski – elblążanin, filozof, fotograf; współautor projektów fotograficznych „Elbląskie Formy Przestrzenne w fotografii” oraz „Jam session 2013”. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw promujących elbląskie środowisko plastyczne.

Wystawa trwa do 2 września 2021

Joanna Mierzejewska