archi-cielesnosc

Ciało od początku było motywem, który najbardziej interesował Karolinę Kardas. Pochodząca z Elbląga artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku rozważa je jako miejsce spotkań i znaczeń. Tego, w jaki sposób to robi, będzie się można dowiedzieć na wystawie, na którą zaprasza do CSE „Światowid”.

Artystka jest obecnie doktorantką ASP im. J. Matejki w Krakowie. Wielokrotnie nagradzana w konkursach (ostatnie to: Umwelt 2018, Promocje 2017, X Olsztyńskie Biennale o Medal Prezydenta 2017, zdobywczyni Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga 2017), prezentowała swoje prace na ponad 30 wystawach w Polsce i za granicą. Jest stypendystką ASP Gdańsk, ASP Kraków, Miasta Elbląg i ETK. Jest autorką kuratorskiego projektu Przestrzeń Intymna, współpracowała także m. in z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Fundacją Kolonia Artystów.

Na wystawie „Architektura cielesności”, która otwarta zostanie 9 maja w Galerii Nobilis w Światowidzie, pokazane zostaną prace Karoliny Kardas, których tematem jest relacja duchowości z cielesnością.

– Artystka tworzy obrazy, instalacje, obiekty, bada cielesność, ale nie z pozycji anatomii, ale relacji, jakie łączą to, co wewnątrz z tym co na zewnątrz – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz z CSE „Światowid”.

Wystawa łączy w sobie wątki motywów architektonicznych oraz motywów ciała, by wyrazić jedność duchowo-cielesną człowieka. Sama artystka mówi o niej w ten sposób:

– Traktuję ciało jako kategorię filozoficzną. Pytając się o swoją podmiotowość, pytam się już z perspektywy ciała. Na powierzchni skóry odbywa się moja dyskusja z kartezjańskim dualizmem.  Architektura zawsze kojarzyła mi się z ciałem, które jest bryłą, posiada fasadę i różniące się od niej wnętrze. Skórę traktuję jako fasadę ciała ludzkiego.

Wernisaż odbędzie się w środę, 9 maja o godzinie 17.00, a towarzyszyć mu będzie recital Katarzyny Kozieł, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wystawę oglądać będzie można do 10 czerwca.

Przekaż znajomym