SONY DSC

Szybkim tempem zbliża się okres, na który wszyscy z utęsknieniem czekamy – pora urlopu i zasłużonego wypoczynku – wakacje. Aby, nic nie przysłoniło tej radości policjanci w całym województwie w ostatnich dniach roku szkolnego odwiedzają dzieci i młodzież oraz przyjmują ich w gmachu elbląskiej komendy, przypominając zasady bezpiecznego zachowania oraz zagrożenia z jakimi mogą się spotkać.

Wakacje to również czas, w którym wybierzemy się w dalekie podróże, zarówno własnymi środkami transportu, jak i autokarami. Dlatego również w tym zakresie zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Wysyłając swoje dzieci na kolonie, zamówmy kontrole autobusu. Policjanci bardzo skrupulatnie sprawdzą stan techniczny i w przypadku ujawnienia nieprawidłowości, uniemożliwią wyjazd takiemu pojazdowi. Podobnie jak w latach ubiegłych w ramach działań „Bezpieczne wakacje” policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem na drogach i nad wodą. Już dzisiaj przestrzegamy o rozsądku podczas kąpieli w akwenach wodnych. Nie wchodźmy po alkoholu do wody.

W ostatnich dniach roku szkolnego policjanci z całego województwa warmińsko-mazurskiego odwiedzają w szkołach uczniów przypominając o zasadach bezpiecznego zachowania oraz zagrożeniach z jakimi mogą się  spotkać podczas wakacji. W klasach młodszych  funkcjonariusze omawiają szczególnie treści z zakresu bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa w podróży, zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Ze starszą młodzieżą policjanci rozmawiają na temat zagrożeń wynikających z używania narkotyków, alkoholu, ucieczek z domu i innych ryzykownych zachowań, które w okresie wakacji mogą stanowić „atrakcję” dla młodzieży.

Bezpieczeństwo nad wodą

Ładna słoneczna pogoda i wysokie temperatury powietrza sprawią, że będziemy chcieli się ochłodzić. Niektórzy wybiorą się na lody, schłodzony napój ale większość z nas skorzysta z  uroków jezior. Pamiętajmy więc, jeżeli to możliwe, korzystać z kąpielisk strzeżonych. Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.  Gdy idziesz do wody nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – taka sytuacja często kończy się ich utratą.  Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.  Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

I najważniejsze – nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu!

Przypomnijmy, że w 2013 roku w wodach gminy Elbląg utonęły 3 osoby.

 

asp. Katarzyna Trochimczuk

Zespół Prasowy KMP w Elblągu

Przekaż znajomym