Fot. Rafał Sułek

Fot. Rafał Sułek

Przetrwała wojnę a po renowacji otrzymała „drugie życie” i od dziś można oglądać ją w Ratuszu Staromiejskim. Mowa o fladze narodowej, z która od 1932 roku wisiała przed polskim Konsulatem w Stavanger a w 2016 roku została uroczyście przekazana władzom Elbląga. Podczas dzisiejszych obchodów Święta Flagi nie zabrakło również pochodu z biało-czerwoną oraz scenek historycznych z udziałem młodzieży.

Podczas uroczystego odsłonięcia flagi zapowiedziano również, że Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących rozpoczął starania o nadanie placówce imienia Flagi Polski. Po zakończeniu całej procedury, będzie to druga taka placówka w kraju, która nosi takie imię.

– Czwarty rok z rzędu mamy w szkole uczniów, którzy chcą ubierać mundury z polską flagą na ramieniu i polskim orłem na berecie. Tego potencjału nie można zmarnować. Myślę, że biało-czerwona, jako patron szkoły, będzie dodatkowym elementem motywacyjnym dla uczniów – powiedział ppłk Zbigniew Tuszyński, nauczyciel i opiekun klas mundurowych w ZSEiO.

Podczas dzisiejszych uroczystości z okazji Święta Flagi odbył się również happening w wykonaniu członków Międzyszkolnego Koła Historycznego w Elblągu a następnie przedstawiciele służb mundurowych, elbląskich szkół i organizacji pozarządowych oraz zwykłych elblążan przeszli ulicami starówki z piędziesięciometrową flagą. Na zakończenie uroczystości zespół Lazurki wykonał dla wszystkich zebranych pieśni patriotyczne.

Przekaż znajomym