Fot. RS

Fot. RS

2 maja w całym kraju obchodzimy Święto Flagi. W tym dniu, w wielu miejscach w kraju odbywają się uroczystości związane z naszymi barwami narodowymi. Nie inaczej było również w Elblągu. Tradycyjnie już główną areną miejskich obchodów była starówka i Brama Targowa.

Dzisiejsze święto wprowadzone zostało w 2004 roku. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

– Pamiętajmy, że nasze barwy – biel i czerwień – stanowią zewnętrzną oznakę wolnego, niepodległego państwa. Reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą. Otaczać je powinniśmy należytym szacunkiem, co nie wyklucza również radosnego ich prezentowania. Obchodzone w całej Polsce Święto Flagi ma dla nas elblążan także lokalne znaczenie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych nadano imię „Flagi Polski”. To druga szkoła w kraju noszącą to zaszczytne imię. Możemy być również dumni, że Elbląg jest miejscem, gdzie przechowywana i prezentowana jest flaga z przedwojennego polskiego Konsulatu w Stavanger. Po wojennych zawirowaniach i przechowaniu jej przez naszych norweskich przyjaciół, flaga nie tylko znalazła nowe miejsce w Elblągu, na polskiej ziemi, ale została również poddana pieczołowitej konserwacji, która przywróciła jej dawny blask. Odnowiona flaga eksponowana jest w Ratuszu Staromiejskim i ma przypominać o szacunku, jakim darzmy barwy narodowe oraz o partnerskiej współpracy Elbląga z norweskim miastem Stavanger – mówił podczas dzisiejszego spotkania prezydent Witold Wróblewski.

Na zakończenie obchodów nastąpiło uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej na Bramę Targową i odśpiewanie hymnu. Część artystyczną wypełnił występ Orkiestry Wojskowej i dziecięcej grupy „Ence, Pence, Dance”.

Przekaż znajomym