SONY DSC

Kolejny raz ulicami miasta przeszedł uroczysty biało-czerwony pochód. Wszystko z okazji Dnia Flagi Narodowej. Jak się jednak okazało, wielu mieszkańców, których mijał pochód nie do końca wiedziało z jakiej okazji ten marsz.

Biało-czerwony pochód wyruszył spod Urzędu Miejskiego i w asyście policji przeszedł ulicami miasta na starówkę, gdzie pięćdziesięciometrowa flaga Polski, niesiona przez uczestników pochodu, została wciągnięta na Bramę Targową.

W krótkim wystąpieniu prezydent Elbląga Jerzy Wilk przypomniał wszystkim zebranym historię naszej flagi. Przytoczył ciężkie chwile, jakie towarzyszyły naszemu narodowi podczas wojen i okupacji oraz rys historyczny uchwalenia biało-czerwonej flagą naszego państwa.

– Szanujmy naszą flagę, nasze godło i hymn, bo to nasze dziedzictwo i nasza tożsamość – apelował prezydent – Biel i czerwień są symbolami niepodległego i wolnego państwa polskiego. Od wieków te dwie barwy ściśle związane są z dziejami naszej ojczyzny. Od wieków znakiem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwony tle. W trudnych dla naszego narodu tj. podczas zaborów, nawet okupanci wiedzieli, że barwy naszej flagi, są dla naszego narodu symbolem walki o niepodległość. Nas samych, z kolei – często traktowana jak świętość – motywowała podczas zrywów niepodległościowych do walki o ojczyznę. Po 123 latach niewoli, gdy odradzało się państwo polskie biało-czerwona stanowiła najpiękniejsza oznakę odzyskanej suwerenności. Biało czerwona flaga jednoczyła Polaków w obronie granic Rzeczpospolitej i odbudowie naszego kraju. Podczas II wojny, barwy narodowe były symbolem polskiego patriotyzmu i znakiem bojowym walczącego narodu. Pod biało-czerwonymi sztandarami żołnierze walczyli na wszystkich frontach. Biało czerwone paski zdobiły też mundury i kaski polskiego państwa podziemnego – przypominał prezydent Wilk.

Warto pamiętać również, że 7 lutego 1831 roku, kiedy to Sejm podjął uchwałę na mocy której kokardę narodową stanowić będą kolory herbowe królestwa polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – a więc kolor biały i czerwony. Tymczasem w 1919 roku władze państwa polskiego uznały te barwy za barwy narodowe.

Ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Narodowej ma przypominać wszystkim trudne dzieje naszej ojczyzny ale przede wszystkim przypomina niezłomność wielu pokoleń Polaków w walce o suwerenność i niepodległość kraju.

Po części oficjalnej zebrana pod Bramą Targową młodzież oraz dzieci mogły wziąć udział w konkursach oraz zabawach przygotowanych przez elbląskich harcerzy.

Organizatorzy dziękują za udział w pochodzie przedstawicielom władz, służb mundurowych, uczniom oraz mieszkańcom Elbląga za udział w świętowaniu tego wyjątkowego dnia.

Przekaż znajomym