Fot. archiwum

Fot. archiwum

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się tegoroczna – siódma edycja Biegu Piekarczyka. Tradycyjnie już trasa liczy 10 km i wiedzie ulicami Elbląga. W ubiegłym roku na starcie zameldowało się 246 biegaczy. Jak mówią organizatorzy w tym roku z pewnością będzie ich jeszcze więcej. Oprócz biegu głównego, odbędą się także te towarzyszące m.in. dla dzieci i młodzieży.

– W tym roku Bieg Piekarczyka odbędzie się o dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich edycjach. Co bardzo nas cieszy, bieg jest coraz bardziej popularny. Z roku na rok przybywa uczestników tego wydarzenia. Dziś jest to już 511. zawodniczek i zawodników, a lista startowa wciąż nie jest zamknięta. Ciekawostką tegorocznego biegu z pewnością jest fakt, że niektóre elbląskie zakłady pracy tworzą zespoły w których wspólnie wystartują w biegach – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim Marek Wnuk dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Trasa Biegu Piekarczyka w ubiegłym roku została nieco zmodyfikowana, głównie na prośbę samych uczestników. Liczy 10 kilometrów i prowadzi ulicami miasta. Nowa trasa nie tylko jest urokliwa, jak twierdzą uczestnicy, także szybka. Prowadzi wyremontowanymi ulicami nowo położonym asfaltem, zostały wyeliminowane podbiegi, a do tego w niewielkim stopniu koliduje z ruchem miejskim. Ponadto posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a to oznacza, że faktycznie ma 10 kilometrów, a uzyskany w niej wynik jest wiarygodny i uznawany jako rekord we wszystkich statystykach.

Biegi towarzyszące

To już niemal tradycja, że przy okazji Biegu Piekarczyka organizowane są imprezy towarzyszące. Podobnie będzie także w tym roku. Specjalnie na tę okazję przygotowano zawody dla dzieci – Mini Bieg Piekarczyka oraz Nordic Walking, czyli rywalizację dla miłośników chodzenia z kijkami.

W mini Biegu Piekarczyka odbędą się starty w dwóch kategoriach wiekowych: bieg dzieci (rocznik 2002-2004) i bieg młodzików (rocznik 2000 -2001). Pierwszy rozegrany zostanie na dystansie 800 m. i rozpocznie się o 10:00, a drugi na dystansie 1400 metrów – o 10:30.

„Kijkarze” z kolei na trasę wyruszą o 11:00 i do pokonania będą mieli pętlę o długości 5 km.

– Udział w biegach dla dzieci jest bezpłatny, a pierwsze trzy zawodniczki i zawodników, w każdej kategorii, otrzyma medale i nagrody rzeczowe. Dodatkowo, każdy zawodnik, który ukończy bieg otrzyma specjalny Certyfikat. Prowadzona będzie także punktacja generalna a najlepsze ze szkół nagrodzone zostaną sprzętem sportowym – dodaje Marek Kucharczyk, specjalista ds. marketingu i reklamy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Główny Bieg Piekarczyka zaplanowano na 12:00. Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe.

Utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją Biegu Piekarczyka wystąpią utrudnienia w ruchu na starówce oraz po zachodniej stronie ulic – Rycerskiej, Plac Słowiański i Robotniczej. Więcej o utrudnieniach i zmianach w ruchu TUTAJ

Przekaż znajomym