Policyjne spotkanie z dziećmi przed rozpoczęciem zimowych ferii/Fot. KMP Elbląg

Policyjne spotkanie z dziećmi przed rozpoczęciem zimowych ferii/Fot. KMP Elbląg

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w okresie poprzedzającym ferie zimowe, prowadzili w placówkach oświatowych na terenie miasta i powiatu spotkania edukacyjno-profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą. Podczas spotkań zwracano uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem.

Zabawa na sankach i łyżwach – pamiętajmy

–  Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych;

–  W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami;

–  Nie doczepiajmy sanek do samochodu, tramwaju lub innego pojazdu;

–  Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby;

–  Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.

–  Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.

–  Bądźmy widoczni na drodze.

–  Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.

Dzieciom, które ferie spędzają w domu, przypominano, by nie otwierały drzwi obcym. Kiedy wychodzą na podwórko, klucza od mieszkania nie należy nosić na szyi. Rodzice powinni zakazać dzieciom przyjmowania jakichkolwiek prezentów od obcych i wsiadania do kierowanych przez nich samochodów. Na spotkaniach z rodzicami proszono by  tak ułożyć dzieciom jakiś plan dnia, by miały zajęcie. Najgorsza bowiem jest nuda, z której zwykle nic dobrego nie wynika.

Co jeszcze warto wiedzieć

Bezpieczeństwo dzieci znacznie poprawią elementy odblaskowe – znaczki, opaski, a nawet kamizelki, choć i one nie zwalniają z zachowania ostrożności.

Bardzo niebezpieczną zabawą jest rzucanie śnieżkami w przejeżdżające samochody. Zaskoczeni kierowcy mogą wpaść w poślizg i spowodować wypadek drogowy. Rodzice powinni ostrzec dzieci przed konsekwencjami takiego postępowania.

W okresie ferii funkcjonariusze przeprowadzą kontrole we wszystkich placówkach na terenie miasta i powiatu elbląskiego organizujących zimowy wypoczynek. Prowadzone będą spotkania z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą w tych placówkach.

Przekaż znajomym