OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wczoraj (28 lutego) w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie z Marcinem Jurzystą – poetą, laureatem wielu konkursów o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, również na szczeblu elbląskim (zdobywca tytułu w konkursie Elbląska Książka Roku 2011). Wieczór autorski cieszył się zainteresowaniem ze strony elblążan, wśród których nie zabrakło osób tworzących poezję.

Twórczość Marcina Jurzysty to wiersze mroczne, przesycone nurtem turpistycznym, w którym główną rolę gra śmierć, choroba, brzydota. Taki też świat wyłania się z utworów – nie ma tu miejsca na piękno przyrody, radość życia czy choćby nutę optymizmu. Charakter tej poezji sprowokował interesującą dyskusję na temat wizji świata autora i koncepcji poezji; pojawiły się wątpliwości, czy tak duże nagromadzenie przygnębiających motywów jest właściwym zabiegiem, czy nie należałoby wprowadzić choć odrobiny pozytywnej atmosfery.

Autor świetnie uargumentował swoje wyobrażenie poezji: poeta ma prawo wykorzystać taką część rzeczywistości na potrzeby tworzenia wierszy, jaka mu odpowiada i nie oznacza to, że świat ukazany w poezji jest automatycznie sposobem pojmowania rzeczywistości przez autora na co dzień. Pan Marcin Jurzysta tę odfiltrowaną część rzeczywistości określił jako „dark passenger” (z ang.: mroczny pasażer), którego nosi w sobie.

„Abrakadabra” jest drugą książką poetycką bohatera spotkania. Ciekawostką było objaśnienie znaczenia tytułu: „Abrakadabra” z języka hebrajskiego oznacza „Promień swój wyślij w śmierć”

i takie jest motto wiersza otwierającego tomik. Podczas spotkania nie obyło się bez porównań dwóch zbiorów poezji, różnicami w procesie tworzenia wierszy do każdego z tomów. Z pewnością

cenne dla zebranych były uwagi dotyczące możliwości wydania twórczości, pozyskania pieniędzy na ten cel.

Spotkanie było doskonałym sposobem na kulturalne spędzenie sobotniego wieczoru. Upłynęło w miłej atmosferze, a duet w postaci kompetentnej prowadzącej i rozmownego, chętnie dzielącego się swym niemałym doświadczeniem pana Jurzysty świetnie się sprawdził, dyskusja literacka była z pewnością inspiracją do tworzenia własnych wierszy i sięgnięcia po tomik utalentowanego poety.

Sponsorem wieczoru autorskiego był pan Krzysztof Bujak, właściciel firmy Ais.

Przekaż znajomym