Fot. Facebook/strona wydarzenia

Fot. Facebook/strona wydarzenia

W najbliższy piątek (20 stycznia) o godzinie 18:00 zapraszamy do Pubu Sąsiedzi, gdzie odbędzie się wyjątkowe spotkanie miłośników historii i starych zdjęć naszego miasta. Wstęp wolny.

„Mieszkałem na tej ulicy i pamiętam Heńka z drugiej klatki i Panią Krysię ze sklepiku na rogu…”, „A pamiętasz te kino i budkę z zapiekankami”, „Amfiteatr, było najlepsze miejsce z koncertami, ach…..”. Te i wiele innych komentarzy można znaleźć pod odnalezionymi zdjęciami i umieszczonymi w sieci. Wśród nas jest wielu, którzy tylko przeglądają i podziwiają zdjęcia, ale są też osoby niezwykle aktywne, wykazujące się niesamowitą wiedzą na temat historii Elbląga i udostępniające zdjęcia ze swoich zbiorów, które w większości nigdy nie były upubliczniane. Często na fotografiach widnieją nieistniejące już obiekty, których nigdy byśmy nie zobaczyli, gdyby nie ich zbiory. Dzięki pasjonatom historia miasta nie przepadła i tętni wirtualnym życiem.

– Narodził się pomysł spotkania na żywo. Już w najbliższy piątek (20 stycznia) zapraszają na pierwsze historyczne spotkanie, które odbędzie się w równie historycznym miejscu naszego miasta.
— Willa Morita Schmidta, właściciela fabryki słodyczy, gabinet laryngologiczny dr Maxa Giessweina, a powojenna historia to już Rzemieślniczy Dom Towarowy. Do dzisiaj budynek przeszedł wiele przemian, ale zawsze tętnił życiem. Obecnie znajduje się tu między innymi Pub Sąsiedzi. I tu właśnie się spotkamy – informują organizatorzy.

Podczas piątkowego spotkania, w którym wezmą udział również przewodnicy turystyczni Henryk Kołodziejski, państwo Kałabun oraz Henryk Grzelak, każdy będzie mógł pochwalić się własnymi zbiorami, jak i również obejrzeć historię ujętą w kadrze przez innych.

Poza zdjęciami zobaczyć będzie można również wyjątkowy zbiór banknotów starego Elbląga.
– Zapraszamy mieszkańców w każdym wieku. Dla jednych to historia naszego miasta, dla innych przypomnienie dawnych lat. Wstęp na spotkanie bezpłatny – zachęcają organizatorzy.

Przekaż znajomym