Fot. RS

Fot. RS

Za nami pierwszy dzień elbląskiego Święta Chleba. Choć pogoda robiła co mogła, by skutecznie zniechęcić by przyjść na elbląska starówkę, to mieszkańcy nie dali za wygraną. Przed nami dzień drugi i ponowna walka z pogodą.

Jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuka ludową, wesołe miasteczko, obóz rycerski, występy uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, pokaz słowiańskiego fitnessu oraz koncert zakopiańskiego zespołu Megitza. Tak w największym skrócie przedstawiał się pierwszy dzień tegorocznego XII Święta Chleba w Elblągu.

– Wszystko fajnie, tylko ta pogoda powoduje, że nie ma tego klimatu, który można było poczuć w poprzednich latach. Jest chłodno i mokro, co powoduje że ludzie szybko przechodzą starówką, na chwile zatrzymają się przed sceną i wracają do domu. Szkoda, bo atrakcji jest naprawdę sporo – słyszymy podczas jednej z rozmów.

Trudno się z tym nie zgodzić. Szczególnie zważywszy na fakt, że na dziś (2 września) przewidziano m.in. I Międzynarodowy Turniej Rycerski, wyścigi smoczych łodzi i wiele innych atrakcji z występami na scenie włączenie. Pogoda jaką widzimy za oknem z pewnością sprawi, ze wszystkie te wydarzenie nie będą się cieszyły takim zainteresowaniem na jakie liczą organizatorzy.

Organizatorzy już zareagowali na to, co się dzieje w pogodzie i odwołali walki rycerskie juniorów (Turniej Miecza Sportowego dzieci w wieku ok. 10 lat), które zaplanowane zostały dziś na godz. 9.00, na Wyspie Spichrzów, w ramach I Międzynarodowego Elbląskiego Turnieju Rycerskiego. Pozostałe walki – dziś o godz.14.00 I Turniej o Pierścień Komtura Elbląskiego oraz jutro o godz. 11.00 I Turniej o Rękę Księżniczki Pruskiej rozegrane będą bez zmian.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan drugiego dnia oraz fotorelacją z wczoraj.

2 września (sobota)

9:00 – 22:00 Jarmark produktów regionalnych

od 13:00 Wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni – dr Józef Sadkiewicz, dr Grzegorz Russak ( przed Ratuszem Staromiejskim)

14:00 Turniej o Pierścień Komtura Elbląskiego

9:00 – 22:00 Obóz rycerski

9:00 – 22:00 Wesołe miasteczko (plac zabaw dla dzieci i młodzieży – Wyspa Spichrzów)

10:00 – 15:00 Rodzinny Piknik – kiermasz książek, gry i zabawy dla małych i dużych (Biblioteka Elbląska)

10:30 Otwarcie wystawy z Tarnopola z okazji 25 – lecia współpracy partnerskiej (Brama Targowa)

11:00 – 16:00 IV wyścigi smoczych łodzi na rzece Elbląg

11:00 – 18:00 Animacje dla dzieci w namiocie – Stowarzyszenie Przyjaciół Elblaga i okolic ART – Kreatywni

11:30 – 12:30 Spotkanie autorskie z Agnieszką Pietrzyk – wokół jej nowej książki „Czas na miłość, czas na śmierć” (Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej)

11:50 Otwarcie drugiego dnia Święta Chleba

12:00 Występ zespołu Karszewianki

12:00 – 18:00 „Rodzinnie – Kulturalnie” – miasteczko interaktywne wraz z happeningami animacyjnymi – Spółdzielnia Socjalna IDEA

13:00 Narodowe czytanie „Wesele” S. Wyspiańskiego (Plac przy katedrze)

14:00 Występ zespołu Bałtijska

15:30 Występ zespołu z Tarnopola

16:30 Występ zespołu z Narwy

18:00 Występ Zespołu Pieśni i Tańca Malbork

20:00 Koncert zespołu Tuhaj – Bej

Przekaż znajomym