Królowa nauk znów budziła postrach

Królowa nauk znów budziła postrach

Nauki przyrodnicze i matematyka królowały drugiego dnia egzaminu gimnazjalnego. Zobacz, z czym mierzyli się dziś uczniowie trzecich klas gimnazjum.

Po wczorajszych zmaganiach z językiem polskim i naukami humanistycznymi przyszła pora na nauki przyrodnicze i matematykę. Tradycyjnie już jak wynikało z rozmów, jakie przeprowadziliśmy z młodymi ludźmi przed egzaminem, najbardziej obawiali się podejścia do matematyki. Zanim jednak do tego doszło, musieli rozwiązać 24 zadania z przedmiotów przyrodniczych m.in. chemii, geografii czy biologii. Co zatem znalazło się w teście? Były pytania m.in. o rdestnicę, lemura katta, tlenek azotu, wahadło matematyczne, sondy kosmiczne, różnice wysokości terenu, rodzaje mas powietrza nad morzem i środowisko przyrodnicze Japonii.

Uczniowie na wykonanie zadań mieli sześćdziesiąt minut. Po czym, po przerwie przystąpili do egzaminu z królowej nauk – matematyki. Tutaj każdy z piszących na rozwiązanie testu miał półtorej godziny a zadania z jakimi musiał się zmierzyć dotyczyły m.in. rozszyfrowania rzymskich liczb, wyliczeń średniego zużycia paliwa w samochodzie, pierwiastkowania, figur geometrycznych, rachunku prawdopodobieństwa, wykresów funkcji, pól powierzchni i objętości figur geometrycznych oraz mediany.

Arkusz z części przyrodniczej do pobrania TUTAJ

Arkusz z części matematycznej do pobrania TUTAJ

Pozostałe arkusze egzaminacyjne m.in. te dla uczniów z niepełnosprawnościami dostępne są TUTAJ 

Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.

Przekaż znajomym