tancz_przeciw_przemocy

„One Billion Rising – Nazywam się miliard” to ogólnoświatowa akcja, w której tańczący protestują przeciwko przemocy. Elblążanie, dla których los kobiet nie jest obojętny mogą przyłączyć się do protestu i w piątek zatańczyć w Centrum Tańca „Promyk”.

Akcja powstała w proteście przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet i zainicjowała ją autorka znanej sztuki „Monologi waginy” – Eve Ensler. Organizatorki całego przedsięwzięcia z fundacji Feminoteka o akcji mówią – Chcemy tańczyć, bo tańcząc rządzimy swoimi ciałami i wyzwalamy energię.

W ubiegłym roku, w proteście wzięło udział 200 krajów i blisko 30 miast w Polsce. W salach tanecznych, centrach kultury, na starówkach czy placach wspólnie tańczyły nie tylko kobiety i dziewczęta ale także mężczyźni. Taniec ma być wyrazem globalnego protestu, aktem solidarności, równości i prawa do życia w szacunku oraz poczuciu bezpieczeństwa. W tym roku do akcji mogą przyłączyć się także elblążanie. W piątek, 14 lutego o godzinie 17.30 w Centrum Tańca „Promyk” wszyscy chętni będą mogli nauczyć się układu i zatańczyć do utworu „Break the Chain”. Jest to hymn całego przedsięwzięcia.

– Kroki nie są skomplikowane, więc bez trudu każdy się ich nauczy – mówi Joanna Karpiuk z CT Promyk. – Przez godzinę wszyscy uczestnicy będą tańczyć nie tylko do tego wybranego utworu, ale także do innej muzyki.

Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny.

Edyta Bugowska

Przekaż znajomym