pieszy

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego od dzisiejszego poranka na terenie całego kraju, a w tym także na terenie powiatu elbląskiego funkcjonariusze przeprowadzą działania „Pieszy”. Elbląscy policjanci wraz z funkcjonariuszami z Inspekcji Transportu Drogowego będą ujawniać zarówno wykroczenia popełniane przez pieszych jak i przez kierujących pojazdami wobec pieszych.

Celem policyjnych działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem osób niezmotoryzowanych, a także kształtowanie wśród uczestników ruchu drogowego właściwego zachowania związanego z poruszaniem się po drogach i przejściach dla pieszych.

Policjanci będą konsekwentni wobec osób naruszających przepisy ruchu drogowego i narażających innych uczestników ruchu. Zwrócą szczególną uwagę na zachowanie samych pieszych, jak i kierujących wobec pieszych.

Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych jest przede wszystkim wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, wejście na jezdnię zza przeszkody, chodzenie nieprawidłową stroną jezdni oraz wejście na jezdnię przy czerwonym świetle sygnalizatora.

W powiecie elbląskim od początku roku do końca września piesi spowodowali 11 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 10 osób zostało rannych. Dodatkowo 43 pieszych było ofiarami wypadków, z czego 40 zostało rannych, a 3 osoby zginęły.

Przekaż znajomym