Fot. Hubert Misiaczyk

Fot. Hubert Misiaczyk

Autorzy płyty powszechnie uznanej za najlepsze, co spotkało polski jazz w roku 2017. Zdobywcy „Mateusza Trójki”,nominowani do Fryderyka 2018 za Jazzowy Debiut Roku i wybrani najlepszą grupą elektryczną 2017 według miesięcznika Jazz Forum. Electro Acoustic Beat Sessions zagrają w Mjazzdze 7 kwietnia.

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest „zmiana warty” w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd. Takim też składem jest wrocławski septet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.

Debiutancki krążek EABS, pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „post-komedowski” zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego

Koniec roku 2017 i początek 2018 to seria nagród i wyróżnień przyznanych zespołowi za debiutancki album. Wśród nich między innymi nagroda „Mateusza Trójki”, tytuł najlepszej grupy elektrycznej przyznany przez magazyn Jazz Forum, nominacja do Fryderyka 2018 w kategorii Jazzowy Debiut Roku, GaMa – nagroda kwartalnika Gazeta Magnetofonowa i wiele innych

Dwa dni po koncercie w Mjazzdze muzycy wchodzą do studia, by zarejestrować materiał na kolejną płytę, której premiera na jesieni.

Skład zespołu: Marek Pędziwiatr — klawisze, syntezatory, wokal; Marcin Rak — perkusja; Vojto Monteur — gitara elektryczna; Paweł Stachowiak — gitara basowa; Spisek Jednego — gramofony; Olaf Węgier — saksofon oraz Jakub Kurek — trąbka.

Mjazzga, 07-04-2018 godz. 20:15. Bilety w cenie 40 zł przed i 50 zł w dniu koncertu Więcej na www.mjazzga.pl.

Następne koncerty:

08-04 Piotr Bukartyk (piosenka autorska)

12-04 Leski (alternatywa)

15-04 Bartosz Dworak Quartet (jazz)

21-04 Etna Kontrabande (reggae)

22-04 Kinga Rataj Trio (fado)

Przekaż znajomym