e-kulturalni-promuja-czytanieNowy rok to czas postanowień. Obok tych, które wiążą się z wyrzeczeniami, jak odchudzanie czy rzucanie palenia, są też takie, które są wyłącznie przyjemnością. Takie jak przykład wyzwania czytelnicze.

„52 książki w tydzień”, „Przeczytam tyle, ile mam wzrostu” czy objęta patronatem przez eKulturalni.pl akcja „Polacy nie gęsi i swoich autorów mają” – to inicjatywy, które mają mobilizować do sięgania po książki.

– Wielu naszych Użytkowników bierze udział w tego typu wyzwaniach, choć są również osoby, które wolą czytać bez ograniczeń typu „przeczytam to i to” albo „z takim, a nie innym kluczem w tytule”. Niemniej jednak, jako portal kulturalny, popieramy wszelkie akcje promujące czytelnictwo. A robimy to między innym poprzez współpracę z wydawnictwami – mówi Zuzanna Gajewska, redaktor portalu eKulturalni.pl.

Aktualnie portal eKulturalni.pl patronuje dwóm tytułom. Pierwszy z nich to książka rosyjskiej, niezależnej dziennikarki Julii Łatyniny pt. „Ziemi wojny”.

– To opowieść o fikcyjnym państwie na Kaukazie, którego mieszkańcy znajdą jeden sposób na życie: wojnę. Fabuła pozwala poznać mentalność oraz złożoność tego regionu. Nie brakuje tu przemocy, walki, nic nieznaczących sojuszów oraz równie nieistotnych zwycięstw – mówi Monika Frąszczak z Wydawnictwa Feeria. – Pomimo, że książkę tę zalicza się do prozy fikcji, nie sposób nie odnieść wrażenia, że akcja dzieje się gdzieś blisko nas i nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce, są lub… czekają nas w niedalekiej przyszłości – dodaje.

Ale książek można również słuchać. Cudowny wynalazek dla kierowców lub sposób na czytanie idąc, bez ryzyka spotkania pierwszego stopnia ze słupem – audiobook. Portal eKulturalni.pl patronuje również audiobookowi „Cyrk” na podstawie powieści Sławka Michorzewskiego, pod tym samym tytułem.

– To również mocna literatura, ale w trochę innym tego słowa znaczeniu, innego kalibru, bo z dużą dawką poczucia humoru – mówi Zuzanna Gajewska. – „Cyrk” to literacki fikoł, bo trudno sklasyfikować go jako jeden gatunek, to pogranicze literatury absurdu, kryminału i czarnej komedii.

Dla wszystkich, którzy planują w tym roku czytać więcej, a ich regały świecą pustkami portal eKulturalni.pl ma niespodziankę – egzemplarze wspominanych wyżej tytułów. Można je zdobyć na dwa sposoby – jako recenzent, który deklaruje się, że po jej otrzymaniu książkę przeczyta, napisze recenzje i opublikuje ją na portalu, bądź wygrać w konkursach. Szczegółowe informacje i aktualne konkursy na eKulturalni.pl.

– Wszystkim molom książkowym przypominamy również o naszym punkcie wymiany książek, który mieści się naprzeciwko redakcji portalu, na parterze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” – dodaje Zuzanna Gajewska.

Podpis zdjęcia:
– Jako portal kulturalny popieramy wszelkie akcje promujące czytelnictwo. A robimy to między innym poprzez współpracę z wydawnictwami – mówi Zuzanna Gajewska, redaktor portalu eKulturalni.pl.

Przekaż znajomym