Zapraszamy na wyjątkowe seanse z historią w tle

Zapraszamy na wyjątkowe seanse z historią w tle

Bez biletów i bez budżetów – to główne cechy tradycyjnych już spotkań kinowych „Elbląg na dużym ekranie”. Tegoroczny sezon, którego inauguracja nastąpi w środę, 12 października, zapowiada się równie ciekawie, jak poprzednie. Nowością będzie właśnie to, że seanse odbywać będą się w środy – jeśli kalendarz pozwoli, to w pierwsze środy miesiąca.

12 października wyświetlone zostaną filmy o Fromborku. Tym sprzed wojny i zaraz po wojnie – zniszczonym, zapomnianym i zaniedbanym. Będą też kroniki i reportaże z Operacji 1001 Frombork. Kolejne kinowe spotkania nawiążą do jubileuszu 50-lecia stadionu Olimpii, który przypada w listopadzie, oraz do 50-lecia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i 40-lecia samodzielnej sceny teatralnej w Elblągu. W marcu przypomniana zostanie postać i twórczość Stefana Muli – elbląskiego filmowca i kronikarza, dzięki któremu tak naprawdę powstał ten projekt. W marcu 2017 roku minie dziesięć lat od śmierci p. Muli.

Co jeszcze w tym roku zobaczą widzowie, którzy w pierwsze środy miesiąca przyjdą do Kina Światowid?

– Będzie seans o obecności i działalności wojska w naszym mieście, seans poświęcony katedrze św. Mikołaja i jej smukłej wieży, seans o pochodach i paradach na ulicach Elbląga – i tych przed wojną i tych w czasach PRL, a nawet później oraz seans poświęcony atrakcjom turystycznym w okolicach Elbląga – opowiada Juliusz Marek, który prowadzi cykl Elbląg na dużym ekranie. – Niewątpliwym hitem może być projekcja pod tytułem „Od Komnick’a do MAN’a”, poświęcona historii motoryzacji w Elblągu.

W tym sezonie seanse odbywać będą się o godzinie 18:00 w pierwsze środy miesiąca, wyjątkiem są październik, listopad oraz maj, kiedy będzie to druga środa w miesiącu.

Organizatorami cyklu są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja TRUSO.TV.

Wstęp na seanse jest bezpłatny, ale należy pamiętać, że ilość miejsc w kinie Światowid jest ograniczona.

Kalendarz spotkań sezonu 2016/17:

12.10 – Operacja na Fromborku
9.11 – Pół wieku na stadionie Olimpii
7.12 – Elbląg bardzo kulturalny
4.01 – Na baczność i spocznij – wojsko w Elblągu
1.02 – Od Komnicka do MAN-a – samochody w Elblągu
1.03  – Stefan Mula – kronikarz Elbląga
5.04 – Z katedralnej wieży – widoki na Elbląg
10.05 – Na ulicach Elbinga i Elbląga – pochody i parady
7.06 – Wyprawy pod Elbląg – tam też jest pięknie

Przekaż znajomym