Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim największe święto polskiego kina – 43 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co roku w Kinie Światowid odbywają Elbląskie Repliki tego gdyńskiego festiwalu i nie inaczej będzie tym razem. Od 17 do 22 września pokazane zostanie najnowsze kino polskie: debiuty filmowe, prapremiery oraz najpoważniejszych kandydatów do nagrody Złotego Lwa.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z największych imprez filmowych w Polsce, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. To przede wszystkim wizytówka polskiego kina – najlepsze filmy, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Festiwal został zainaugurowany w 1974 roku. Jeszcze wtedy odbywał się w Gdańsku. Tak było aż do stanu wojennego, kiedy na trzy lata FPFF został zawieszony. Od 1987 r. festiwal odbywa się w Gdyni.

Elbląskie Repliki to okazja, żeby obejrzeć wybrane filmy startujące do konkursu głównego gdyńskiego festiwalu. W tym roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. komedię „Juliusz” z Wojciechem Mecwaldowskim w roli głównej czy najnowszy film Filipa Bajona „Kamerdyner” – wielką historyczną epopeję o losach Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń z XX stulecia.

Szczegółowy program wkrótce.

Przekaż znajomym