Zapraszamy

Zapraszamy

W sobotę, 2 września odbędzie się szósta edycja ogólnopolskiej akcji pod hasłem Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą wybraną w plebiscycie ogłoszonym na stronie Prezydenta RP zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy do udziału w elbląskim czytaniu „Wesela” – w godz. 13.00-14.00, na scenie przy placu katedralnym, w trakcie odbywającego się wtedy Święta Chleba.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została wtedy zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Czytanie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. Tegoroczną lekturą wybraną w plebiscycie ogłoszonym na stronie Prezydenta RP, zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – poety, dramatopisarza, malarza, wybitnego przedstawiciela Młodej Polski. Jak co roku poczytamy także w Elblągu. Wybrane fragmenty „Wesela” przeczytają m.in.: aktorzy Teatru im. A. Sewruka w Elblągu, członkowie Stowarzyszenia Alternatywni, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej oraz elbląski historyk Piotr Imiołczyk.

Tadeusz Boy-Żeleński pisał w „Plotce o Weselu”:

(…) pisano o Weselu dużo, i bardzo uczenie. Może za bardzo. Nie wiem, czy przez to zatraciła się nieco bezpośredniość wrażenia; czy nie zanadto wpojono publiczności przekonanie, że jest to sztuka trudna, głęboka, ciemna, symboliczna; czy nie za wiele zaczęto na temat Wesela medytować, zamiast bawić się nim i wzruszać.

Tradycyjnie zapraszamy do zabawy i włączania się w czytanie.

Osoby, które przyniosą własne egzemplarze „Wesela” otrzymają pamiątkową pieczątkę.

Przekaż znajomym