Fot. Przemysław Kusyk/ Zdjęcie z nagrodzenia laureatów elbląskiego etapu konkursu

Fot. Przemysław Kusyk/ Zdjęcie z nagrodzenia laureatów elbląskiego etapu konkursu

W miniony weekend w Ostródzie odbywał się ogólnopolski finał XXI samorządowego konkursu „Ośmiu wspaniałych”. Podczas uroczystej Gali poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu. Wśród 8 najwspanialszych młodych wolontariuszy w Polsce znalazł się elblążanin, laureat miejskiej edycji konkursu – Piotr Lichocki.

Piotr jest uczniem trzeciej klasy Gimnazjum nr 2 w Elblągu. Od wielu lat angażuje się w pomoc na rzecz innych. W ramach pracy w kole wolontariatu w szkole uczestniczył w wielu akcjach i przedsięwzięciach, w tym w zbiórkach żywności, świątecznej paczce Caritas, czy imprezach szkolnych i klasowych. W ubiegłym roku szkolnym pomagał starszej Pani, której zanosił codziennie obiady. Gdy sam nie mógł tego zrobić, zawsze organizował zastępstwo. Obecnie zaangażował się w pomoc starszemu małżeństwu. Zaprzyjaźnił się z nimi. Pomaga im w domowych obowiązkach, odwiedza nawet w wakacje  i ferie świąteczne. Serdecznie gratulujemy. Postawa elblążanina z pewnością może być wzorem do naśladowania dla innych.

Konkurs „8 Wspaniałych” organizowany jest od 21 lat. Inspiracją dla jego pomysłodawczyni – Pani Joanny Fabisiak w 1993 roku na Żoliborzu w Warszawie był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń planowanego Konkursu. Celem przedsięwzięcia jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły klasy oraz upowszechnianie życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

Przekaż znajomym