Fot. KMP Elbląg

Fot. KMP Elbląg

Zwiększone kontrole na drogach, sprawdzanie autobusów i zasad bezpieczeństwa. Elbląscy policjanci są gotowi do ferii zimowych. Dodatkowo przed zimową „labą” prowadzą w szkołach na terenie miasta i powiatu elbląskiego spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą. 

Podczas spotkań mundurowi zwracają uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Poniżej kilka zasad, których należy przestrzegać:

  • nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych,
  • w czasie zjeżdżania zachowujemy bezpieczną odległość między sankami,
  • nie doczepiamy sanek do samochodu, tramwaju lub innego pojazdu,
  •  rzucając się śniegiem nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz koledze,
  • na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgamy się po lodzie na rzece lub stawie,
  • nie przebiegamy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych,
  • nie strącamy zwisających z dachów sopli.

    Co jeszcze warto wiedzieć 

Bezpieczeństwo dzieci znacznie poprawią elementy odblaskowe (znaczki, opaski, kamizelki). Jednak nie zwalniają one z zachowania ostrożności. Nie bawimy się w rzucanie śnieżkami w przejeżdżające samochody. Zaskoczeni kierowcy mogą wpaść w poślizg i spowodować wypadek drogowy.

Zimowe ferie to także czas wyjazdów najmłodszych na różne formy zorganizowanego wypoczynku. Aby ułatwić i usprawnić kontrole autokarów policjanci proszą o wcześniejsze ich zgłaszanie.

– Podczas takiej kontroli sprawdzana jest trzeźwość kierującego, uprawnienia do kierowania, także stan techniczny autokaru.  W okresie zimowym oraz w czasie ferii policjanci kontrolują od 2 do 6 autokarów dziennie. Organizatorów wyjazdów prosimy o zgłaszanie kontroli na dwa dni przed planowanym wyjazdem. Najlepiej zrobić to dzwoniąc pod nr tel.: 55 230 15 99. – mówi kom. Wojciech Skrobotun, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

Przekaż znajomym