O bibliotekach nie może być cicho

O bibliotekach nie może być cicho

Już ok. 30 proc. warmińsko-mazurskich bibliotek, najczęściej tych w miejscowościach gminnych, zostało włączonych do innych instytucji kultury.

W województwie warmińsko-mazurskim działa 119 bibliotek gminnych (razem z filiami mają 306 punktów, w których można wypożyczać książki). Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz na regionalnej konferencji bibliotekarzy poinformował, że już 1/3 z nich została włączona do innych instytucji kultury, np. gminnych centrów informacji czy ośrodków kultury. Planowane są kolejne takie łączenia.

Biblioteki do innych placówek kultury włączają samorządy lokalne, po zasięgnięciu m.in. opinii biblioteki wojewódzkiej. Marcinkiewicz przyznał, że głównym powodem takich działań są względy ekonomiczne. – Ale nie tylko. Czasami zdarza się, że samorządowcy uważają, że w bibliotece za mało się dzieje, że bibliotekarz jest zbyt mało twórczy, że jego praca ogranicza się jedynie do podawania książek nielicznym czytelnikom – przyznał Marcinkiewicz, który apelował do bibliotekarzy z regionu o to, by tworzyli dla lokalnych środowisk atrakcyjną ofertę kulturalną, by „podglądali” inne placówki kultury, by inspirowali się działaniami innych w tym zakresie. – Jak będziecie dobrze, aktywnie działać, to nikomu do głowy nie przyjdzie was włączać gdzie indziej – argumentował Marcinkiewicz.

Przekaż znajomym