Fot. RS/ Na zdjęciu: zrekonstruowany grobowiec "księżniczki gockiej"

Fot. RS/ Na zdjęciu: zrekonstruowany grobowiec „księżniczki gockiej”

W Muzeum Archologiczno-Historycznym otwarto wczoraj wyjątkową wystawę „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”. Wystawa bazuje na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic – jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków. Na wystawie znajduje się również zrekonstruowany grób tzw. księżniczki gockiej.

Z tysięcy wydobytych obiektów wybrano te najciekawsze – w tym pozyskane w ostatnich latach i nie prezentowane nigdy wcześniej. Obrazują one zaradność i zasobność dawnych mieszkańców naszych terenów, bogactwo regionu oraz dowodzą, że nie był on tylko obrzeżem starożytnego świata.

Osią ekspozycji jest rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu, wokół której rozlokowano kolejne elementy aranżacji: pakę transportową rzymskiego wozu handlowego czy fragment architektoniczny gockiego domostwa.

Wystawa ta gościła już w elbląskim Muzeum ale teraz została wzbogacona o kolejne eksponaty oraz ukazana w zupełnie nowej (bardzo atrakcyjnej) formie. Całość tworzy ilustrowaną opowieść rozpoczętą pierwszymi wzmiankami o osiedlaniu się Gotów na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego i kończącą się dotarciem kilkaset lat później do granic Wiecznego Miasta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia wystawy:

Przekaż znajomym