Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

W Dniu Dziecka rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” organizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Na uczniów szkół podstawowych i gimnazjów czekały piknik literacki oraz gra terenowa, które miały na celu zachęcić najmłodszych do częstszego czytania.

Na uczestników pikniku literackiego „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” czekało kilka tematycznych stacji, m.in. „Spotkanie z bajką czytaną”, gdzie można było posłuchać fragmentów najpiękniejszych dzieł literackich dla dzieci i młodzieży. Na „Bajecznej modzie” uczniowie wraz z instruktorką mogli ozdobić koszulki i ekologiczne torby motywami pochodzącymi z literatury, a na stacji „Poczytajmy i pograjmy” pograć w gry planszowe oparte na fabułach książek.

W punkcie „Literackich przysmaków” uczestnicy poznali przepisy przygotowywania potraw, których receptury pojawiły się w literaturze młodzieżowej. Uczniowie zostali także zaznajomieni z metodami szybkiego i poprawnego czytania na stacji „Zostań mistrzem czytania”. O pozytywnym wpływie Internetu i technologii na edukację można było posłuchać na stacji „Literatura w sieci”. Ostatnią atrakcją był punkt „Poleć książkę”, gdzie znajdowała się specjalna tablica, na której można było przyczepić fiszki z tytułami ulubionych książek.

Tego samego dnia rozpoczęła się także gra terenowa pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. W grze wzięło udział jedenaście grup z 6. klas szkół podstawowych oraz 1. i 2. klas gimnazjum ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Elblągu, Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Elblągu, Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu oraz Zespołu Szkół w Gronowie Górnym.

Grupy składające się z maksymalnie pięciu osób wyruszyły z budynku CSE „Światowid” i przy pomocy mapy odwiedzały instytucje kulturalne, gdzie musiały wykonać określone zadania. Punktami były m.in. Biblioteka Elbląska, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miejski w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu czy Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Na uczniów czekały m.in. kalambury, krzyżówki, diagramy, gry memory i zagadki graficzne. Na każdej stacji grupy otrzymały koperty ze wskazówkami, które potem posłużyły do rozpoznania fragmentów książek oraz rozwiązania zagadki literackiej: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach – cytatu Johanna Wolfganga von Goethego.

Zwycięzcami okazała się drużyna niebieska z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, jednak uczniowie ze wszystkich szkół otrzymali upominki. Nagrodami były książki, gry planszowe, zaproszenia na basen do Hotelu Młyn oraz wejściówki do parku linowego, klubu Squash Score i wspinalni.

„Projekt pn. „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

Sebastian Czarnecki

Przekaż znajomym