Wstęp wolny!

Wstęp wolny!

W wtorek, 7 czerwca, zakończy się kolejny sezon spotkań z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. W kinie „Światowid” spotkają się miłośnicy Elbląga i jego historii, by obejrzeć archiwalne filmy i kroniki oraz wysłuchać opowieści o przeszłości regionu.

Tematem wieńczącego tegoroczny cykl spotkania będzie „Grunwald po niemiecku”. Będzie to opowieść o jednej z największych bitew I wojny światowej, którą stoczono w okolicach Olsztynka oraz o monumentalnym pomniku, który wzniesiono w tym miejscu, a po którym nie ma dziś śladu.

Bitwa pod Tannenbergiem (Stębarkiem) nie przesądziła o wyniku wojny. Miała jednak wielki wpływ na późniejsze losy Europy, bo posłużyła Hitlerowi do szerzenia ideologii nazistowskiej w narodzie niemieckim. Wzniesiony pod Olsztynkiem pomnik stał się celem wycieczek Niemców z całego kraju oraz miejscem wielkich nazistowskich manifestacji.

Podczas wtorkowego spotkania wyświetlone zostaną stare kroniki filmowe z I wojny światowej oraz okresu międzywojennego. Przedstawiona zostanie historia bitwy oraz budowy pomnika. Widzowie poznają też powojenne losy monumentu i jego związki z Elblągiem. Spotkanie poprowadzi Juliusz Marek.

Seans „Grunwald po niemiecku” rozpocznie się we wtorek, 7 czerwca o godz. 18:00 w Kinie „Światowid”. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Telewizja Elbląska, a patronami medialnymi Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl. Wstęp wolny.

Przekaż znajomym