Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Elbląskie odsłony najciekawszych polskich festiwali, transmisje z The Metropolitan Opera oraz spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego – to tylko niektóre z propozycji Kina Światowid na najbliższe miesiące. Sprawdź, na co warto się wybrać.

– Tych, którym nie po drodze będzie Gdynia, od 14 do 19 września zapraszamy na Elbląskie Repliki Festiwalu Filmowego w Gdyni – mówi Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid. – Z racji jubileuszu festiwalu, oprócz projekcji filmów startujących w sekcjach konkursowych, przewidziane są również „Filmowe Rozgrywki – 40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”, a także panele dyskusyjne.

Widzowie tegorocznych Replik będą mieli okazję obejrzeć filmy, które nie trafiły jeszcze do kin. Na dużym ekranie przedpremierowo zostaną wyświetlone: „Chemia”, „Intruz”, „Noc Walpurgii” i „Czarodziejska góra”. „Anatomia zła” będzie miała swoją premierę.

The Metropolitan Opera

Już 3 października powracają transmisje z The Metropolitan Opera. Jako pierwsze w nowym sezonie obejrzymy dzieło Verdiego – „Trubadur”.

– Przed nami dziesięć oper „na żywo”, w tym pięć nowych tytułów, dotychczas niepokazywanych w ramach tego wielokrotnie nagradzanego cyklu. To także dodatkowa, wyjątkowa retransmisja „Zaczarowanego fletu” Mozarta – przedstawienia, które jako pierwsze popłynęło w eter w jakości HD &DD Surround inaugurując tym samym pionierskie przedsięwzięcie nowojorskiego teatru – dodaje Natalia Piotrowska.

Hamlet z National Theatre

W Kinie Światowid pojawi się… National Theatre. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć jedno z największych dzieł Szekspira.

Sztuka będzie transmitowana bezpośrednio z londyńskiego Barbican Theatre w ramach serii National Theatre Live. Rola Hamleta jest traktowana przez aktorów nie tylko jako wyróżnienie, ale przede wszystkim jako nie lada wyzwanie! W spektaklu transmitowanym w Kinie Światowid w szekspirowskiego bohatera wcieli się znany ze znakomitej kreacji Sherlocka, Benedict Cumberbatch. Jeszcze przed premierą sztuka stała się dużym wydarzeniem w Londynie. Czy podobnie będzie w Elblągu? Przekonamy się już 15 października.

W Dyskusyjnym Klubie Filmowym

Po wakacyjnej przerwie wracają także spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka. Na pierwszy DKF Kino Światowid zaprasza 8 października o godz. 19.00. Miłośnicy ambitnych filmów będą mogli obejrzeć opowiadający o podróżującym po Teheranie taksówkarzu-reżyserze, który w rozmowach z pasażerami pokazuje absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie, czyli obraz pt. „Taxi-Teheran”.

– Na dużym ekranie zagości też m.in. „Timbuktu”, który zmierzył się z „Idą” w walce o tegorocznego Oskara w kategorii filmów nieanglojęzycznych – dodaje prowadząca DKF Aleksandra Bielska z Kina Światowid. – Zapraszam nie tylko na filmy, ale również na ciekawe dyskusje.

Przekaż znajomym