Zapasy zrobione?

Zapasy zrobione?

Wzmożony ruch przed sklepami, pustawe półki sklepowe i poddenerwowani klienci. To wszystko można było zaobserwować dziś (10 marca) w całym kraju. Uspokajamy, to nie żaden kryzys, tylko dzień przed pierwszą niedzielą wolna od handlu.

Jak argumentuje Ministerstwo Rodziny i Pracy Społecznej, ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety–matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens związany ze świętowaniem tego dnia.

Kolejne niedziele bez handlu już: 18 marca, 8, 15, 22 kwietnia, 13 i 20 maja, 10 i 17 czerwca, 8, 15, 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, 9 i 16 września, 14 i 21 października, 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia. Warto również zaznaczyć, że sklepy w najbliższym czasie zamknięte będą również 1 i 2 kwietnia (święta wielkanocne) z kolei 31 marca, w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej.

Warto również wiedzieć, że zakaz handlu w niedzielę, zgodnie z ustawą, nie obowiązuje m.in. stacji paliw, kwiaciarni, aptek i punktów aptecznych; zakładów leczniczych dla zwierząt; placówek handlowych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży pamiątek, upominków i dewocjonaliów; placówek handlowych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej, wyrobów tytoniowych, kuponów gier losowych i zakładów wzajemnych; placówek pocztowych; sklepów internetowych i platform internetowych, jeżeli sprzedaż ma charakter zautomatyzowany; towarów sprzedawanych z automatów; stoisk sprzedających kwiaty, wiązanki, wieńce i znicze przy cmentarzach oraz placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę wyłącznie osobiście i we własnym imieniu.

Przekaż znajomym