fot. Rafał Sułek

fot. Rafał Sułek

Podobnych obiektów w kraju jest niewiele. Do tej pory w północnej części kraju nie było żadnego. Teraz to się zmieniło. Ma 333 metry długości i znajduje się w Elblągu. Po długim oczekiwaniu na zakończenie robót i stale przeciągających się terminach oddania do użytku, w minioną sobotę (9 grudnia) uroczyście otwarto przy ul. Kościuszki tor łyżwairsko-wrotkarski.

– Dzisiaj historyczny dzień dla Elbląga oraz dla polskiego łyżwiarstwa. Od wielu lat mówiliśmy o tym, żeby w Elblągu – mieście z takimi tradycjami łyżwiarstwa szybkiego został otwarty tor. Dziś spełniło się marzenie łyżwiarzy. Chciałbym podziękować Pani Helenie Pilejczyk i Panu Romanowi Rycke, bo to oni byli inspiratorami powstania tego toru. Inwestycja była trudna, ale zakończyła się szczęśliwie. To duży krok dla sportu w naszym mieście. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu. Życzę, aby na nowym torze szlifowane były kolejne łyżwiarskie diamenty – mówił podczas otwarcia Prezydent Witold Wróblewski.

Tor nosi nazwę KALBAR od nazwiska elblążanina – Kazimierza Kalbarczyka, wieloletniego trenera łyżwiarzy szybkich. Podczas uroczystości, z udziałem rodziny zmarłego trenera odsłonięty został obelisk upamiętniający nadanie imienia obiektowi.

– Czekaliśmy na ten tor kilkadziesiąt lat. Kiedyś byliśmy sportową potęgą, jeśli chodzi o łyżwy szybkie. Dziś także mamy wielu świetnych zawodników z elbląskich klubów, dlatego tak bardzo cieszę się, że w końcu będą mieli gdzie trenować. Jestem pewna, że dzięki temu obiektowi w niedługim czasie zawodnicy z Elbląga znowu będą groźni dla wszystkich rywali i odzyskają prymat w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki temu obiektowi dochowamy się olimpijczyków, ale i medalistów. Bardzo bym tego chciała – mówiła podczas otwarcia obiektu Helena Pilejczyk, brązowa medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim na 1500 metrów z Squaw Valley z 1960 roku.

Oficjalnemu otwarciu toru towarzyszyły również Ogólnopolskie Zawody Dzieci i Młodzieży „Festiwal Łyżwiarski”, organizowane przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Wzięło w nich kilkudziesięciu młodych zawodników z całej Polski.

Korzystanie z toru do końca roku 2017, dla wszystkich mieszkańców, będzie darmowe.Wejście na tor lodowy tyko i wyłącznie w łyżwach: hokejowych, figurowych, regulowanych. W dni powszednie elblążanie będą mogli korzystać z toru od 18:30 do 20:00 z kolei w weekendy i święta od 12:30 do 14:00 oraz 15:00 – 16:30 a także od 17:30 do 20:30. W pozostałych godzinach toru korzystać będą kluby sportowe oraz młodzież szkolna w ramach zajęć z wychowania fizycznego.

Przekaż znajomym