policja-migacze

Zbliżający się weekend minie pod znakiem świątecznych zakupów. Gorączka bożonarodzeniowych przygotowań udziela się już nawet tym, którzy do tej pory starali się trzymać dystans. W sklepach i na bazarach istne szaleństwo. Tłum, harmider i kolejki, to prawdziwy raj dla kieszonkowców i drobnych złodziejaszków, którzy bacznie nas obserwują. Przed świętami i w trakcie dochodzi też często do kradzieży mieszkaniowych. Zatem bądźmy ostrożni, bo chwila nieuwagi może spowodować, że pryśnie sielski świąteczny klimat.

Jest kilka prostych zasad, które w wirze świątecznych zakupów powinniśmy wziąć sobie szczególnie do serca.

Przede wszystkim należy dobrze zabezpieczyć noszone przy sobie: pieniądze, dokumenty, klucze i każdą z tych rzeczy trzymać osobno. Nie wkładajmy portfela czy telefonu na wierzch plecaka i torebki, czy do tzw. „małych kieszonek”, które z założenia mają służyć właśnie do ich przetrzymywania. To dla złodzieja bardzo łatwy łup.

Nie nośmy przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu, a pieniądze trzymajmy przy sobie w dwóch miejscach – pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty. Płacąc nie demonstrujmy zawartości portfela przypadkowym osobom i NIE odstawiajmy od siebie torebki na podłogę lub ladę.

W środkach masowej komunikacji wybierajmy zawsze miejsce w pobliżu znanych nam osób lub kierującego – unikajmy pustych przedziałów w pociągu i nie nawiązujmy przygodnych znajomości. Pamiętajmy, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej można stać się ofiarą złodziei. Nie zasypiajmy podróżując samotnie publicznymi środkami komunikacji.

Należycie zabezpieczmy drzwi i okna mieszkania przed wyjściem z domu lub dłuższym wyjazdem. Złodzieje obserwują nasze poczynania i kiedy tylko stworzymy im okazję, możemy stracić dorobek całego życia.

W sytuacji zagrożenia wszczynajmy alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.

Nie dajmy się jednak zwariować. Najlepszy jest złoty środek – pamiętajmy o ostrożności i cieszmy się niepowtarzalnym klimatem świątecznych zakupów!

Przekaż znajomym