telefon

Policjanci podczas pełnienia służby często „legitymują” osoby. Polega to na sprawdzeniu dokumentów, potwierdzeniu tożsamości osoby oraz sprawdzenia w systemie informatycznym czy np. dana osoba nie jest poszukiwana listem gończym. Możliwość taką daje Policji prawo a dokładnie art. 15 Ustawy o Policji.

Podczas legitymowania sprawdzany jest także telefon komórkowy osoby. Ta forma sprawdzenia aparatu pozwala zweryfikować czy dany egzemplarz pochodzi z legalnego źródła czy tez jest zarejestrowany w systemie jako „utracony” w wyniku przestępstwa. Zdarza się ze na 40-50 sprawdzonych telefonów jeden pochodzi właśnie z przestępstwa.

Przekonał się o tym 33-letni Tomasz P. który został wylegitymowany na ul. Hetmańskiej przez patrol składający się z policjanta i strażnika miejskiego. W trakcie kontroli sprawdzono numer imei posiadanego przez 33-latka telefonu komórkowego. Informacja jaka przyszła do policjanta to taka ze aparat figuruje w systemie jako skradziony. W takim przypadku policjant zatrzymał telefon a legitymowany otrzymał stosowne pokwitowanie oraz wezwanie do stawienia się w komendzie na przesłuchanie.

Zatrzymany aparat wróci wiec do prawowitego właściciela a policjanci sprawdzą w jaki sposób trafił on do 33-latka. Funkcjonariusze sprawdzając legalność telefonu posługują się numerem imei, który umieszczony jest pod baterią lub też w przypadku telefonów zintegrowanych z baterią po wpisaniu na klawiaturze kodu *#06#. Każdy utracony w wyniku przestępstwa przedmiot może być zarejestrowany w policyjnej bazie jeżeli posiada taki indywidualny numer. W ten sam sposób sprawdzane są także numery seryjne rowerów.

Przekaż znajomym