Fot. Przemysław Kusyk/ Laureaci Stypendiów Kulturalnych. Od lewej: Karolina Nowotczyńska, Alicja Zuzanna Gajewska, Kamil Zimnicki, Krzysztof Jaworski.

Fot. Przemysław Kusyk/ Laureaci Stypendiów Kulturalnych. Od lewej: Karolina Nowotczyńska, Alicja Zuzanna Gajewska, Kamil Zimnicki, Krzysztof Jaworski.

Wczoraj (4 kwietnia) w Ratuszu Staromiejskim odbyła się uroczystość wręczenia Elbląskich Nagród Kulturalnych w ramach których, wręczono również stypendia artystyczne i kulturalne.

Tegorocznymi laureatami Elbląskich Nagród Kulturalnych zostali: w kategorii Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga nagrodzoną została Karolina Kardas absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie jest doktorantką na studiach doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nagroda „Kreatora Kultury” kolejny raz trafiła już do Wojciecha Minkiewicza twórcy kultowego już klubu Mjazzga. Z kolei nagroda z kategorii „Wydarzenie Roku” powędrowała na ręce dyrektora Biblioteki Elbląskiej za organizację cyklu spotkań dla seniorów w Bibliotece Elbląskiej pt.: „Zielone lato w bibliotece”. Spotkania poświęcone były właściwościom ziół oraz ich wykorzystywaniem w kuchni. Szerszy opis laureatów znaleźć można TUTAJ (otwiera się nowy dokument tekstowy)

Podczas wczorajszej uroczystości przyznano również stypendia kulturalne, które otrzymali Robert Furs (8 tys. złotych na wydanie płyty CD z autorską muzyką akordeonową); Alicja Zuzanna Gajewska (3 tys. złotych na realizację autorskiego projektu promującego czytelnictwo pn. Woluminy. Głos książki. W ramach projektu odbędą się warsztaty czytelnicze dla mieszkańców – we wszystkich grupach wiekowych i happeningi promujące czytanie w miejscach publicznych, ale też wywiady i spotkania z autorami. Autorka w ramach projektu będzie odwiedzać szkoły, placówki oświatowe i kulturalne, ale też miejsca, które z czytaniem się nie kojarzą, czyli urzędy, centra handlowe, przychodnie i szpitale); Krzysztof Jaworski (3,5 tys. złotych na realizację kolejnej odsłony cyklu Grafatak, czyli Bitwa na Rysunki”); Wojciech Minkiewicz (4 tys. złotych na organizację Festiwalu 4 Struny Świata w klubie Mjazzga. Projekt zakłada realizację 4 koncertów, które wyeksponują instrumenty strunowe takie jak skrzypce, kontrabas, czy wiolonczela jako instrumenty wiodące w muzyce nieklasycznej); Karolina Nowotczyńska (8 tys. złotych wydatkowane zostaną na cykl sześciu koncertów skrzypcowych, które zrealizowane zostaną w Elblągu); Kamil Zimnicki (4,5 tys. złotych na nagranie filmu krótkometrażowego pt “zamELdowani”, w realizację którego zostaną zaangażowani mieszkańcy Elbląga. Elementem wiodącym w realizacji filmowej będą pytania dotyczące tożsamości lokalnej. Nagrania przeprowadzone zostaną m.in. wśród właścicieli i pracowników firm, które działają na lokalnym rynku, a w swojej nazwie i promocji nawiązują do naszego miasta. Poza filmem, trwałym efektem realizacji stypendium będzie dokumentacja fotograficzna). 

Szerszy opis laureatów i zaplanowanych przez nich działań na które otrzymali stypendia znaleźć można TUTAJ (otwiera się nowy dokument tekstowy).

 

Ostatnim punktem wczorajszej gali było wręczenie stypendiów artystycznych, któe otrzymało dwudziestu młodych uzdolnionych uczniów, studentów i absolwentów studiów artystycznych. Wśród nich znaleźli się: Magdalena Goljanek, Jakub Grzelachowski, Dariusz Gatza, Oliwia Ingielewicz, Kasia Jermołajewa, Wiktoria Kieniksman, Grzegorz Kozłowsk, Adam Krawczuk, Igor Łesyk, Alicja Okuniewicz, Zuzanna Polkowska, Katarzyna Różańska, Magdalena Sadowa, Adrian Sielicki, Karol Sokołowski, Szymon Stasik, Bogumiła Wiśniewska, Antonina Wiśniewska, Małgorzata Wójcik, Noemi Wrzos. 

Opis osiągnięć powyższych laureatów znajduje się TUTAJ (otwiera się nowy dokument tekstowy).

Wszystkim laureatom gratulujemy I życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz fotorelację z wręczenia nagród:

 

Przekaż znajomym