Fot. Anna Liminowicz

Fot. Anna Liminowicz

Od września do grudnia 2018 r. ambasadorzy nauki, będący jednocześnie absolwentami programu ADAMED SmartUP, przeprowadzili zajęcia dla blisko 2750 uczniów z całej Polski. Spotkania, mające na celu promocję nauk ścisłych i przyrodniczych wśród młodych, odbyły się także w województwie warmińsko-mazurskim. W zajęciach przeprowadzonych w Elblągu i Giżycku uczestniczyły 324 osoby.

Pokazy naukowe prowadzone w ramach Roadshow programu ADAMED SmartUP odbyły się w 3 szkołach średnich z województwa warmińsko-mazurskiego. W całej Polsce przeprowadzono je także w 17 innych placówkach z takich województw jak: zachodniopomorskie, pomorskie, podlaskie, wielkopolskie, łódzkie, śląskie oraz podkarpackie. Po raz pierwszy w 5-letniej historii ADAMED SmartUP w rolę prowadzących wcielili się sami absolwenci tego programu, którzy jak nikt inny potrafią o nim opowiadać i zarażać swoich rówieśników pasją do nauki.

– Udział w programie dał mi dużo pewności siebie. Warsztaty z public speakingu, prowadzone podczas obozu, przekonały mnie do zaangażowania się w Roadshow. Miałem okazję odwiedzić różne rejony Polski, prezentować uczniom szkół ponadpodstawowych ideę programu oraz wspólnie z nowo poznanymi przyszłymi naukowcami rozważać perspektywy dla projektu biotechnologicznego, o którym opowiadałem – mówi Krzysztof Dziardziel, absolwent programu ADAMED SmartUP, który podczas Roadshow przedstawił autorski projekt naukowy „Stymulacja wzrostowa roślin w polu elektrostatycznym”.

Podczas spotkań z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych młodzież miała okazję poznać historie absolwentów programu ADAMED SmartUP oraz ich wybory edukacyjne, a także uczestniczyć w zajęciach pokazowych dotyczących m.in. metod diagnostyki chorób zakaźnych, internetu rzeczy, biotechnologii, stymulacji wzrostowej roślin czy sekcji medycznej. Uczniowie zostali zachęceni też do udziału w 5. edycji programu stypendialnego oraz dowiedzieli się, jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji.

– Z naszymi lekcjami pokazowymi staramy się docierać do jak najszerszego grona uczniów z całej Polski. Co roku wybieramy kolejne lokalizacje, tak by odwiedzić młodzież z różnych miast, również tych mniejszych. Chcemy motywować uczniów do zrobienia pierwszego kroku w kierunku rozwoju swoich pasji i pokazać im, że nauka to również niezwykle ciekawa praktyka, a nie tylko teoria. Po zamknięciu pierwszego etapu rekrutacji do 5. edycji programu ADAMED SmartUP, w którym wzięło udział kilka tysięcy uczniów widzimy, że kolejne pokolenia uwierzyły w swoje możliwości i spróbowały swoich sił w naszej grze naukowej – podsumowuje Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Była to już czwarta edycja pokazów promujących naukę oraz udział w programie stypendialnym ADAMED SmartUP. Przez cztery lata ambasadorzy odwiedzili łącznie 113 szkół w 67 miastach, w których przeprowadzili zajęcia dla ponad 7700 uczniów.

Przekaż znajomym