Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

W konkursie „Słowa na Czasie” organizowanym przez Uniwersytet Warszawski kapituła językoznawców wytypowała słowo „klimat” na Słowo Roku 2019. Z kolei internauci wybrali „LGBT”.

Zdaniem językoznawców na drugim miejscu w 2019 roku uplasowało się „LGBT” a tuż za nim słowo – „feminatyw”. W tym samym plebiscycie głos oddano również internautom, których zdaniem, to właśnie skrótowiec LGBT odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnch i transpłciowych, został Słowem Roku 2019. Słowo „klimat” uplasowano na drugiej pozycji a na trzeciej – hulajnoga.

W kapitule plebiscytu zasiadają: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM).

Przypomnijmy, że Młodzieżowym Słowem Roku został rzeczownik: ALTERNATYWKA, rozumiana jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”.

Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli „miłośniczka jesieni”. Trzecie – rzeczownik ELUWINA – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.

Jaka jest definicja rzeczowników, na które wpłynęło najwięcej zgłoszeń? Co oznacza komentarz „OK, boomer”? Które słowo – zdaniem jury – zasługuje na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo słowa roku? Jak można nazwać „kilkugodzinne zbieranie się do wyjścia”, żegnanie się i pozostawanie, uparte powroty i niezdecydowanie?

Przekaż znajomym