Fot. nadesłane/Dorota Radomska

Fot. nadesłane/Dorota Radomska

Dziś prezydent Witold Wróblewski, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawił wyniki zakończonej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście. Naukę w tych szkołach rozpocznie we wrześniu 1412 uczniów, wśród nich 930 w szkołach zawodowych, w tym ponad 300 w branżowych, zasadniczych szkołach zawodowych.

  • Nie będzie potrzeby zwalniania żadnego nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych.
  • Zwiększyła się liczba uczniów w I klasach szkół zawodowych.
  •  W stosunku do roku ubiegłego w klasach I mniej dzieci w Liceach Ogólnokształcących. Są to 3 oddziały mniej.
  • W II LO utworzony został oddział dwujęzyczny z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim.

– Nabór do szkół ponadgimnazjalnych przebiegł pozytywnie a przygotowana przez elbląskie szkoły oferta została bardzo dobrze odebrana, co przełożyło się na to, że w tych okolicznościach nie będzie potrzeby zwalniania żadnego nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych – mówił podczas dzisiejszej konferencji prezydent.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Urząd Miasta, w klasach I szkół ponadgimnazjalnych jest 30 uczniów więcej niż w roku ubiegłym. Zwiększyła się również liczba uczniów klas I przyjętych do elbląskich szkół średnich, ale co cieszy w sposób szczególny to fakt, że zwiększyła się liczba uczniów w I klasach szkół zawodowych. Wynosi ona 930 uczniów, co stanowi 66,8 % z czego 22,6 % to uczniowie szkół branżowych. Dla porównania w 2015 roku było to 58,6 % ogółu przyjętych , z czego do klas I zasadniczych szkół zawodowych – 15,7% uczniów.

– Uczniowie wybrali zawody, które są poszukiwane na rynku pracy. Są to m.in. lakiernik, blacharz, mechanik samochodowy, operator obrabiarek skrawających, w zawodach budowlanych – technik budownictwa obejmujący kwalifikacje z zakresu robót zbrojarskich i betoniarskich, robót murarskich i tynkarskich, montażu konstrukcji budowlanych, dalej-dekarz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – wylicza prezydent Wróblewski.

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt utworzenia w Zespole Szkół Mechanicznych 6 klas I, w tym 2 o profilu mechatronicznym. Do tych klas trafili uczniowie z bardzo wysokimi wynikami nauczania. W Zespole Szkól Technicznych powstały 4 klasy I, w których odbudowywane będą zawody budowlane.

Tymczasem w „ogólniakach”

Szkolnictwo ponadgimnazjalne, to również szkolnictwo ogólnokształcące. W stosunku do roku ubiegłego w klasach I mniej dzieci w Liceach Ogólnokształcących. Są to 3 oddziały mniej.

Od nowego roku na arenie szkół ogólnokształcących z pewnością wyróżniać się będzie II LO, w którym to, utworzony został oddział dwujęzyczny z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim.

Prezydent pochwalił również jakość kształcenia w elbląskich placówkach ponadgimnazjalnych.

– Z zadowoleniem mogę dziś powiedzieć, że sukcesy mają również nasze szkoły ponadgimnazjalne, co pokazują wyniki egzaminów maturalnych. Są one wyższe od średnich w kraju i województwie. Dla przykładu podam tylko, że wyniki maturzystów II LO z biologii i chemii są najwyższe w województwie. To efekt dobrej współpracy z dyrektorami szkół, właściwych kierunków i perfekcyjnie przygotowanej informacji dla uczniów, którzy dokonali wyboru szkoły. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych, nauczycielom za sprawne przygotowanie całego procesu rekrutacji i wyniki kształcenia, które się sukcesywnie poprawiają – podsumował prezydent.

Przekaż znajomym