Będzie się działo/Fot. RS

Będzie się działo/Fot. RS

Przed nami bardzo atrakcyjnie zapowiadające się Święto Chleba. Jednym z głównych wydarzeń obok Jarmarku będzie METR, czyli Międzynarodowy Elbląski Turniej Rycerski. O wydarzeniu rozmawiamy z organizatorem Pawłem Rodziewiczem, prezesem Stowarzyszenia Elbląska Szkoła Fechtunku Fortis.

Skąd pomysł na organizację takiego eventu?

Turnieje rycerskie są obecne w Polsce już ponad 20 lat. Osoby, które zajmują się rekonstrukcją historyczną w Elblągu, pamiętają pierwsze turnieje, które odbywały się w naszym kraju m.in. na Grunwaldzie. Obecnie, w północnej Polsce, odbywa się szereg turniejów w różnych formułach: wczesnośredniowiecznych czy późnośredniowiecznych. Natomiast turniejów stricte sportowych nie ma za wiele. W Gdyni odbywają się turnieje ligowe, które mają rangę eliminacji do kadry narodowej. Poprzez organizację turnieju chcemy to zmienić.

Zatem na co mogą liczyć elblążanie podczas pierwszej odsłony turnieju?

Zaprezentujemy trzy różne formuły, ale będą to formuły wyłącznie pojedynkowe, czyli w walkach będzie brać udział dwóch zawodników. Natomiast nie wykluczamy, że w kolejnych edycjach poszerzymy zakres formuł o walki grupowe, które są również bardzo widowiskowe.

Jaka jest różnica między walkami indywidualnymi a grupowymi?

Główną różnicą jest system punktowania. Podczas walk indywidualnych punktowane są trafienia i walki te prowadzone są na czas. Natomiast walki grupowe rozgrywają się do momentu, w którym pozostanie jedna stojąca osoba, czyli dopóki stoi, może walczyć.

Kto będzie mógł wziąć udział w tych walkach?

Tutaj mamy bardzo szeroki zakres osób biorących udział w naszym turnieju, zarówno jeśli chodzi o zakres wieku zawodników, jak i też zakres epoki, którą rekonstruują. Turniej przeznaczony jest dla zawodników i młodszych, i starszych. Młodsi będą mogli wziąć udział w Turnieju Miecza Sportowego dla juniorów o puchar prezydenta Elbląga. Pełnoletni zawodnicy będą mogli startować w dwóch pozostałych formułach, czyli późnośredniowiecznej i wczesnośredniowiecznej.

Czy przeciętny Kowalski może wziąć udział w tym turnieju, czy musi przyjść z własnym sprzętem? Jak to będzie wyglądało organizacyjnie?

W turnieju, z wyjątkiem formuły miecza sportowego juniorów, będą brać udział zawodnicy posiadający własny sprzęt, który ciężko wypożyczyć, ponieważ każda zbroja jest szykowana na miarę. Każdy z zawodników wysokiej klasy posiada wysokiej klasy sprzęt ochronny. To jest bardzo istotne ze względu na kontuzyjność tego sportu. Dobrze dopasowana zbroja minimalizuje ryzyko odniesienia bardzo poważnej kontuzji. Kontuzje, owszem, zdarzają, ale zazwyczaj są to jakieś drobniejsze skręcenia, złamania, siniaki. Rzadko zdarzają się poważne kontuzje, właśnie ze względu na zastosowanie dobrego sprzętu ochronnego. Niestety, wiąże się to z ogromnymi kosztami, ponieważ dobra zbroja, którą można nazwać profesjonalną, może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie jest to wydatek, na który stać przeciętnego Kowalskiego, natomiast osoby, które uprawiają ten sport, z reguły przez kilka lat kompletują profesjonalny sprzęt.

Ten sport to bardziej pasja czy już sposób na życie?

Od kilku lat można mówić, że jest to prawdziwy sport. Mamy Polską Ligę Walk Rycerskich, Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich. Podczas zawodów ligowych wyłaniana jest reprezentacja kraju, która występuje na międzynarodowych zawodach rangi Mistrzostw Świata, które też są organizowane przez profesjonalne federacje IMCF czy HMB z siedzibą w Szwajcarii

Wróćmy jeszcze do elbląskiego turnieju. Nie można mówić jeszcze o ilości drużyn jakie wystąpią, bo trwa jeszcze nabór, ale jedną z nich, co już jest pewne, będzie drużyna rosyjska. Czym ona się wyróżnia na tle innych?

Rosyjscy zawodnicy już wiele lat temu dali się poznać ze swojego dobrego przygotowania, zarówno sprzętowego, jak i kondycyjnego. W tej chwili to są obecni mistrzowie świata w federacji HMB. Ciężko się z nimi walczy z tego względu, że są bardzo dobrze wyszkoleni i wyposażeni. Mają dużo doświadczenia, dlatego myślę, że nasi zawodnicy będą musieli się trochę napocić, żeby móc powalczyć o miejsce na podium.

Dla najlepszych przewidziano nagrody.

Oczywiście. Dla formuły Miecza Sportowego przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz Puchar Prezydenta. W Turnieju o Pierścień Komtura Elbląskiego przewidziano, jak głosi nazwa, pierścień oraz wysoką nagrodę finansową. Wczesnośredniowieczny Turniej o Rękę Księżniczki – wygrany będzie musiał odebrać swoją nagrodę (Rękę Księżniczki) oraz nagrodę finansową.

Jeśli ktoś chciałby rozpocząć treningi w Elbląskiej Szkole Fechtunku, jakie musi spełnić wymagania?

Do Elbląskiej Szkoły Fechtunku „Fortis” może przystąpić każdy, bez względu na wiek. Jest to sport, który może uprawiać praktycznie każdy. Nie wymagamy wysokiej dyspozycji fizycznej, to można sobie wytrenować. Najważniejsze jest zaangażowanie i poświęcenie, ponieważ nie jest to łatwy ani tani sport.

Jak wyglądają treningi?

Z reguły składają się z trzech części. Pierwszą częścią jest rozgrzewka, jak w przypadku każdego sportu konieczna do zminimalizowania ryzyka kontuzji. Drugim etapem jest część techniczna, gdzie ćwiczymy techniki posługiwania się różnego rodzaju bronią białą. Ostatnią częścią z reguły są sparingi. Przygotowujemy się do walk, w związku z czym musimy w jak najbardziej realistyczny sposób odzwierciedlać to, do czego się przygotowujemy.

Program Międzynarodowego Elbląskiego Turnieju Rycerskiego, który odbędzie się na Wyspie Spichrzów jest bardzo rozbity w czasie. Na co warto zwrócić uwagę i zaprosić elblążan oraz gości.

W sobotę 9:00 do 12:00 odbywać się będą walki Miecza Sportowego o Puchar Prezydenta Elbląga. To będą walki juniorów, do których może zgłosić się praktycznie każdy niepełnoletni. Tu nie jest wymagana zbroja, dlatego zapraszamy ludzi, którzy maja na tyle odwagi i chęci. Zgłaszać się można do Elbląskiej Szkoły Fechtunku za pomocą naszego fanpage’a. Dostępne jest specjalne wydarzenie na Facebooku, za pomocą której można przesyłać zgłoszenia. Liczba miejsc turniejowych jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapraszam wszystkich chętnych, którzy by chcieli stanąć w szranki i powalczyć o Puchar Prezydenta Elbląga. Po godzinie 12:00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. Turniej o Pierścień Komtura Elbląskiego zaczniemy w sobotę o godzinie 14:00. Finały najprawdopodobniej będą się odbywać między godziną 18:00 a 19:00 i również zakończą się uroczystym wręczeniem nagród.
W niedzielę od godziny 11:00 zmagać się będą zawodnicy z formuły wczesnośredniowiecznej, między godziną 13:00 a 14:00 planowane jest rozegranie finałów. Cały Międzynarodowy Elbląski Turniej Rycerski planujemy zakończyć przed godziną 15:00.

Jakie oczekiwania względem turnieju masz jako organizator?

Przede wszystkim chcielibyśmy, żeby spopularyzować ten sport na naszym terenie. Naszemu turniejowi patronuje Kapituła Rycerstwa Polskiego. W spocie promującym Międzynarodowy

Elbląski Turniej Rycerski wystąpił Hetman Kapituły Rycerstwa Polskiego Arkadiusz Dzikowski. Jest to pewnego rodzaju nobilitacja. Chcemy połączyć to, co jest tradycyjne w rekonstrukcji historycznej oraz duch sportowy, który jest prezentowany przez zawodników ligowych. Mamy również nadzieję utrzymać klimat historyczny i połączyć to z wysokim poziomem zawodników, którzy będą występować na naszym turnieju. Jeżeli uda nam się sprostać tym wymaganiom, mam nadzieję, że któraś z kolejnych edycji wejdzie również do harmonogramu turniejów Polskiej Ligi Walk Rycerskich.

W ramach Święta Chleba, oprócz turnieju, odbędzie się m. in. obóz historyczny. Co w nim będzie atrakcyjnego?

W tym roku chcielibyśmy również zaprezentować obóz historyczny w formie, która do tej pory nie występowała. Włożyliśmy dużo wysiłku, żeby ściągnąć jak najlepszych rzemieślników, którzy będą na miejscu prezentować swoje rzemiosło. Jak również chcielibyśmy zaprezentować elbląskie możliwości. Przede wszystkim jednak chcielibyśmy zaprezentować możliwości elbląskich rekonstruktorów. Na pewno będzie Kazimierz Kołątkowski, który jest bardzo znanym rekonstruktorem, twórcą machin oblężniczych oraz doskonałym snycerzem. Będzie można podziwiać jego rzemiosło w postaci ekspozycji funkcjonalnych machin oblężniczych oraz przypatrzeć się jego warsztatowi i zobaczyć, jakie cudowne rzeczy potrafi tworzyć z drewna. Będzie również możliwość obejrzenia, jak funkcjonuje warsztat garncarski, będą elbląskie tkaczki, prządki, barwiarki. Będzie pokaz kuchni średniowiecznej, nasza koleżanka Urszula będzie pokazywała, jakie potrawy przygotowywano w średniowieczu. Będzie również piec do wypieku chleba, z którego będzie można skosztować świeżo wypieczonych bochenków. To akurat propozycja idealnie wpasowująca się w charakter elbląskiego Święta Chleba. Będzie można również podziwiać przy pracy elbląskie kowala i rekonstruktora Macieja Leszczyńskiego. Nowością będzie ogródek dziecięcy, w ramach którego będziemy realizować całą masę różnych zabaw edukacyjno-historycznych m.in. będzie piaskownica archeologiczna, będą gry i zabawy średniowieczne. Dzieci odnajdą całą masę frajdy, odwiedzając nasz ogródek.

O Szkole Fechtunku Fortis przeczytać można również TUTAJ

Więcej o tegorocznym Świecie Chleba TUTAJ

Przekaż znajomym