nowy-rzecznik

Rzecznik młodzieżowy działa na terenie naszego województwa od lutego. Do tej pory pełniła tę funkcję Monika Pabijańska. Z początkiem maja następuje zmiana. Funkcję rzecznika będzie pełnił Michał Szulc.

Jak pracowało się Monice? Co uważa za sukces? Skąd czerpała energię na podejmowanie działań? Komu dziękuję?

Monika Pabijańska: Pracowało mi się bardzo dobrze, ponieważ to stanowisko łączy zadania, które uwielbiam – z jednej strony dbanie o komunikację i łączenie różnych grup, z drugiej – tworzenie opinii, stanowisk i lobbowanie na rzecz działań pro młodzieżowych. Im większy to przynosi efekt – tak jak to, że wypracowane założenia programu grantowego będą wzięte pod uwagę, tym większa satysfakcja.

Prawdziwą energię zaczerpnęłam chyba z Europejskiej Konferencji Młodzieżowej, a właściwie bardziej doładowanie energetyczne. Tam zobaczyłam jak młodzi – w różnym wieku, o różnych poglądach i pochodzeniu – spotykają się, by wspólnie wypracować rekomendacje dla władz. Co więcej – wiedzą, że wiele z ich propozycji zostanie usuniętych lub zmodyfikowanych w toku dalszych konsultacji, a mimo to wkładają całą swoją energię w pracę podczas paru dni konferencji. Takie skumulowanie młodych – zaangażowanych w jednym miejscu, którzy nie poddają się, bo nie warto, nie narzekają, że władza ich nie słucha i nie szukają usprawiedliwień do nie-działania – to naprawdę zastrzyk energii na działanie w tym obszarze w regionie.

Za najważniejsze momenty w mojej pracy jako rzecznika uważam konferencje młodzieżowa oraz  spotkanie konsultacyjne z młodzieżą w Mrągowie. MSIS Mrągowo gromadzi naprawdę fantastyczną młodzież. Wyjechałam stamtąd z wieloma wnioskami dotyczącymi konsultowanych tematów, ale też podziwem, jak wiele młodzi mogą dać od siebie, jeśli tylko stworzy się do tego przestrzeń.

Podziękowania z mojej strony należą się przede wszystkim Ani Śledzińskiej (koordynatorka projektu „Potencjał młodych”). W niektórych momentach bez jej reakcji i zaangażowania mogliśmy jako środowiska młodzieżowe wiele stracić. Dziękuję Joasi Glezman (Pełnomocnik Marszałka ds. Organizacji Pozarządowych) za jej otwartość, gotowość do wysłuchania i lobbowanie na rzecz młodzieży tam, gdzie nas nie ma. Moja praca nie miałaby miejsca gdyby nie Partnerzy, którzy dali z siebie wszystko, by wnieść jak najwięcej do procesu wdrażania zmiany sytuacji młodzieżowej w województwie – w szczególności: Kamilowi Kosek z Młodzieżowej Rady Powiatu Iławskiego i Natalii Koptas z Mazurskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych. Praca z Wami była sprawna, szybka i przynosząca dużo satysfakcji.

Nowym rzecznikiem młodzieżowym został Michał Szulc. Aby przybliżyć wszystkim (tym, którzy jeszcze nie mili okazji poznać Michała) zadałam mu kilka pytań…

Kilka słów osobie (czym do tej pory się zajmowałeś, gdzie pracowałeś) – metryczka z przymrużeniem oka (:

Moja przygoda z działalnością społeczną na dobre rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy to zamarzyłem o egzotycznym wyjeździe na wolontariat do Kambodży. Ostatecznie skończyło się na tym, że zakotwiczyłem się w Olsztynie a konkretnie w Europejskim Stowarzyszeniu Edukacji i Rozwoju „PIONIER”, w którym jest mi tak dobrze, że działam i pracuję tam do dziś. Na początku, tak jak każdy, zaczynałem od bycia wolontariuszem przy realizacji niektórych działań. Oczywiście z czasem piąłem się w naszej hierarchii i stawiano przede mną nowe coraz bardziej odpowiedzialne zadania. I tak od ponad dwóch lat zajmuję się pozyskiwaniem funduszy dla naszej organizacji  oraz jestem jej skarbnikiem, doglądam również kwestii informatycznych.  Od lutego prowadzę też networkingowe spotkania TechKlubu Olsztyn, który jest miejscem, gdzie rozmawiamy na temat wykorzystywania nowych technologii w pracy organizacji pozarządowych. Daje on nam przestrzeń nie tylko do zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń ale też i nawiązywania nowych kontaktów.

Jednak oprócz pracy w mojej organizacji mam też kilka innych zajęć. Od ubiegłego roku zasiadam w Radzie Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn, którą reprezentuję również w Radzie Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Są to ciała których celem jest reprezentowanie i wspieranie środowiska pozarządowego w naszym regionie oraz rzecznictwo na jego rzecz. Dlatego zdobyte tam doświadczenia i kontakty pomogą mi w pełnieniu funkcji Rzecznika.

Doświadczenie zdobywałem również we współpracy z innymi organizacjami. Prowadziłem m.in. Centrum Wolontariatu przy Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „FOSa”.

Myślę, że jak na 5 lat działalności to tych zajęć było i nadal jest całkiem sporo a doświadczenie z każdego z nich pomoże mi w dalszej pracy. Co oprócz tego? Na stałe już związałem się z Olsztynem, gdzie w ubiegłym roku ukończyłem studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na kierunku politologia ze specjalnością marketing polityczny i media. W wolnym czasie lubię natomiast grać w piłkę, jeździć rowerem i grać w gry planszowe.

Doświadczenia pracy z młodzieżą, skąd się wzięło, że akurat młodzież to ta grupa, z którą pracujesz, będziesz pracował jako rzecznik?

Moje pierwsze doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną to prowadzenie zajęć edukacyjnych w ramach Programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Wyjazdy do małych, wiejskich szkół i prowadzenie tam zajęć dało mi wiele doświadczeń. Jako, że wtedy studiowałem jeszcze zaocznie to miałem sporo wolnego czasu, postanowiłem więc poświęcić go na to, by dać tym dzieciakom to czego sam nie miałem okazji doświadczyć w swojej szkole. Zresztą wg przyjętych norm, za młodzież uchodzą osoby do 30 roku życia, dlatego sam jeszcze przez najbliższych kilka lat będę się znajdował w tej grupie, jest mi więc ona po prostu najbliższa.

Sukces?

Liczę na to, że największe sukcesy dopiero przede mną. Jeśli jednak miałbym podsumować dotychczasową pracę, to chyba właśnie fakt, że zostałem Rzecznikiem wydaje się być tym najważniejszym. Wcale nie zabiegałem o tę funkcję, po prostu propozycja sama do mnie przyszła. Oznacza to chyba, że ktoś docenił moją dotychczasową pracę i uwierzył, że podołam temu zadaniu i odpowiedzialności która jest z nim związana. A wiem jak duże są oczekiwania i jak ważne jest to dla dalszych losów polityki młodzieżowej w naszym województwie. Mam nadzieję, że będę godnym kontynuatorem działań Moniki, i kiedy za kilka miesięcy podsumujemy moją pracę to nikt nie będzie żałował podjętej teraz decyzji.

Przybliż najbliższe tygodnie swojej pracy, jakie plany, co nas czeka, jak będzie technicznie wyglądała Twoja praca?

Mam o tyle ułatwioną sytuację, że byłem zaangażowany w pracę grup roboczych. Znam więc z bliska to co po części już się wydarzyło i co zostało wypracowane.  Jednakże realizowany przez nas projekt „Potencjał młodych” wkracza powoli w nową fazę, dlatego więcej będzie nowych działań niż kontynuacji. Na pewno kluczowym elementem będzie teraz bliska współpraca z Panią Joanną Glezman – Pełnomocnikiem Marszałka ds. Organizacji Pozarządowych. Doprowadzić musimy bowiem do tego by uruchomiony został fundusz finansujący inicjatywy młodzieżowe oraz by od nowego roku pracę na rzecz środowiska młodzieżowego w województwie pełnił już pełnomocnik ds. młodzieży. Przygotujemy proces konsultacji.  Ponadto w planach mam kilka spotkań z młodzieżą w województwie, jeszcze w maju takie spotkania odbędą się w Biskupcu i w Olsztynie, a mam nadzieję że tych miejsc będzie więcej. Oczywiście zachęcam do tego by kontaktować się ze mną i zapraszać do swoich miejscowości.

Rzecznik młodzieżowy Warmi i Mazur zaprasza do kontaktu:

Mail: rzecznik@mlodziezowy.info nr telefonu: 537052121:

FB: www.facebook.com/mlodziezowy.info)

WWW: www.mlodziezowy.info.

Projekt jest realizowany przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską Związku Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Siecią Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

tekst: Ewelina Dżugan

foto: Ania Śledzińska, na zdjęciu od lewej: Michał Szulc, Monika Pabijańska

Przekaż znajomym