Fot. KMP Elbląg

Fot. KMP Elbląg

Rozpoczyna się długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. Ładna, słoneczna pogoda z pewnością wpływa na znaczne nasilenie ruchu turystyczno-wypoczynkowego. Większa liczba policjantów ruchu drogowego dba o bezpieczeństwo na drogach. Najbliższy weekend to także obchody Dni Elbląga. Nad Państwa bezpieczeństwem czuwać będą policjanci zarówno ci umundurowani, jak i ze służby kryminalnej. 

Długie weekendy charakteryzują się znacznym natężeniem ruchu, szczególnie podczas wyjazdów i powrotów z miejskich aglomeracji. Nadal główną przyczyną wypadków jest wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i nadmierna prędkość natomiast w przypadku tzw. niechronionych uczestników – nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, jak również przechodzenie w miejscu niedozwolonym i na czerwonym świetle.

Policyjne kontrole będą koncentrowały się na wyjazdach i powrotach. W ruch pójdą wszystkie specjalistyczne urządzenia oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na przewożenie dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ramach weekendowych działań zaplanowano także akcje „trzeźwe poranki” ukierunkowane na eliminowanie z ruchu kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Apelujemy o szczególną ostrożność na drogach w tym okresie. Przypominamy o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego, stosowania obowiązujących ograniczeń prędkości, używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci. Zadbajmy o to, aby nasza podróż była przyjemna i wiązała się z długo wyczekiwanym wypoczynkiem.

Zadbajmy o dobry stan techniczny pojazdu, zaplanujmy podróż uwzględniając prognozę pogody i większe natężenie ruchu na drogach. Zapewnijmy sobie komfort jazdy i odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, że nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

Kierowco – wypocznij przed podróżą i bądź pewny, że jesteś trzeźwy. Rób przerwy w trakcie jazdy. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów ruchu drogowego i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania.

Parkujmy w miejscach do tego wyznaczonych. Nie zostawiajmy nawet na chwilę pasażerów w nagrzanym pojeździe. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach, wewnątrz pojazdu.

Co ważne! Nie afiszujmy się zbytnio posiadanymi dobrami na facebooku i planowanymi wyjazdami – nigdy nie wiemy, kto może nas obserwować.

Przekaż znajomym