grazyna-lobaszewska-fot-marlena-bielińska2

„Najczarniejsza z białych kobiet”, bez wahania porównywana z Arethą Franklin czy Billie Holiday. Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? wystąpi Grażyna Łobaszewska. Na koncercie zaśpiewa piosenki z najnowszej płyty „Przepływamy”, a w jednym z utworów towarzyszyć jej będzie elbląski Chór Cantata.

Urodziła się w 1952 roku w Gdańsku, tam też skończyła Podstawową Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Debiutowała w 1971 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Na początku śpiewała w chórkach u boku takich wykonawców jak Halina Frąckowiak, Elżbieta Wojnowska i Wojciech Skowroński. W 1974 roku wystąpiła po raz pierwszy w Opolu, później była tam wielokrotnie nagradzana, m.in. za wykonanie piosenek „Nocny spacer” i „Zwierciadło czasu”. Oprócz Opola pojawiała się też na Jazz Jamboree i śpiewała z zespołami takimi jak Crash, Cancer i orkiestrą Zbigniewa Górnego. Jednym z jej największych przebojów była piosenka „Czas nas uczy pogody”.

Kiedyś skarżyła się na nudę i – jak sama przyznaje – pielęgnowała w sobie smutek. Dzisiaj to już nieaktualne. Odmieniona Grażyna Łobaszewska celebruje każdy dzień, bierze się ze światem i swoją wrodzoną melancholią za barki i… „zaprasza na plażę”. Wielka dama polskiej piosenki przypomina płytą „Przepływamy”, dlaczego uważa się ją za jeden z najważniejszych głosów i najwybitniejszych osobowości polskiej muzyki rozrywkowej.

Piosenki z najnowszej płyty, ale również największe przeboje artystki, takie jak „Czas nas uczy pogody” czy „Brzydcy” będzie można usłyszeć podczas koncertu.

– Dodatkowym elbląskim akcentem będzie wspólny występ naszego chóru Cantata z Grażyną Łobaszewską – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu. – To na pewno będzie wyjątkowe doświadczenie dla obu stron, w tej chwili trwają prace nad wyborem piosenek i wymiana nut.

Na płycie „Przepływamy” słychać jazz, soul i funk, i trochę bluesa, ale mimo wszystko, jest to bardzo polska płyta. To piosenki, które wejdą do kanonu, tak jak kiedyś stało się z utworami „Czas nas uczy pogody” czy „Brzydcy”. Wokalistka zaprosiła do współpracy przy tekstach m.in. Jana Wołka, Justynę Holm, Janusza Onufrowicza, a także swoją przyjaciółkę Katarzynę Węgrzyn i jej córkę Magdalenę.

Artystce towarzyszy stały skład muzyków – Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary), Michał Szczeblewski (perkusja) oraz Piotr Mania (pianino).

Koncert Grażyny Łobaszewskiej odbędzie się 20 marca o godz. 19.00 w ramach Koncertu Galowego podczas XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? Rezerwacja i zakup biletów on – line na stronie:www.swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/.

Edyta Bugowska

Przekaż znajomym