Fot. Iancu Stefan

Fot. Iancu Stefan

Muzyka klasyczna w bałkańskim wydaniu! Elbląska Orkiestra Kameralna wychodzi z założenia, że to bardzo dobre połączenie i zaprasza w muzyczną podróż do krainy, gdzie kompozycje stanowią prawdziwy „wulkan energii”. Kameralistom będzie towarzyszyć rumuńska panflecistka, Andreea Chira, a koncert odbędzie się 24. maja w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

Andreea specjalizuje się w grze na jednym z najstarszych aerofonów świata – fletni pana. Instrument, zwany też multankami, pojawia się już w greckiej mitologii, a na polskich ziemiach gości od ponad tysiąca lat. W tym czasie kształt fletni wielokrotnie się zmieniał, ale wciąż zachwyca ona swoim lirycznym brzmieniem. O ponadczasowości multanek najlepiej świadczą słowa najwybitniejszego panflecisty XX i XXI wieku, Gheorghe Zamfira, który stwierdził, że dźwięki wydawane przez instrument „musiały zaistnieć już wtedy, kiedy Bóg tworzył świat”.

Melomani będą mogli wysłuchać m.in. kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Badinerie z II Suity orkiestrowej b-moll BWV 1067. Stanowi ona podsumowanie suity, rodzaj wirtuozowskiego, błyskotliwego scherza, żartu. Z kolei dla miłośników regionalnych rytmów został przygotowany utwór Béla Bartóka  „Rumuńskie tańce ludowe” w wersji na orkiestrę smyczkową. Nad wszystkim będzie czuwał czołowy polski dyrygent młodego pokolenia, Jakub Chrenowicz.

24.05.2018, czwartek, 19:00

sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych

Wykonawcy:

Andreea Chira – fletnia pana

Jakub Chrenowicz – dyrygent

Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.:

A. Vivaldi – Koncert a-moll op. 3 nr 6 L’Estro Armonico

J. S. Bach – Badinerie z II Suity orkiestrowej b-moll BWV 1067

J. B. Arban – The Carnival of Venice na fletnię pana i orkiestrę smyczkową

E. Grieg – Suita Z czasów Holberga op. 40

B. Bartók – Rumuńskie tańce ludowe na orkiestrę smyczkową

Rezerwacje:

Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,

tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu

Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)

Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Przekaż znajomym