Fot. CSE "Światowid"

Fot. CSE „Światowid”

Dla tych, u których potrzeby duchowe łączą się z talentem artystycznym, i którzy chcieliby spróbować swoich sił w pisaniu ikon Stowarzyszenie Jantar oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu przygotowało kurs pisania ikon.

W dniach 16, 17 i 18 listopada, w godzinach od 16.00 do 19.00 Stowarzyszenie Jantar i CSE „Światowid” zapraszają na warsztaty pisania ikon.

– Zajęcia te kierujemy do młodszego i starszego pokolenia, promując w ten sposób integrację międzypokoleniową – mówi Ewa Bednarska- Siwilewicz, instruktor plastyki z CSE „Światowid”. – W warsztatach mogą wziąć udział ci, którzy chcą poznać wszystkie etapy pisania ikon temperą.

W tradycyjnych  technikach ikony, podczas przygotowania podobrazia i pisania ikon używa się materiałów naturalnych takich, jak klej zwierzęcy, kreda bolońska lub szampańska, płótno bawełniane, złoto, barwniki ziemne, jajko kurze, wino, olej lniany, szelak czy spirytus. Podczas warsztatów będzie można  nauczyć się przygotowania deski poprzez przyklejenie płótna i zagruntowanie lewkasem, szlifowanie gruntu aż do uzyskania satynowej powierzchni. Później techniką przepróchy przenosi się projekt na deskę i  pozłaca wybrane miejsca. Kolejne czynności to przygotowanie medium i nałożenie sankiru, który składa się z żółtej ochry i umbry zielonej. A później pozostaje nakładanie warstw świateł, barw i  laserunków

– Warsztaty trwają trzy dni, ale w pisaniu ikon ważne jest, aby pomiędzy poszczególnymi  etapami minął odpowiedni czas na przeschnięcie warstw – opowiada Ewa Bednarska-Siwilewicz. – Ostatnim etapem jest nałożenie olify lub werniksu. Zakończy je werniksowanie.

W trakcie zajęć uczestnicy poznają również historię i ideę pisania ikon, które powstają w klimacie skupienia. Warsztat poprowadzi Ewa Bednarska-Siwilewicz, która ukończyła kurs w szkole pisania w Użchorodzie u Ojców Kapucynów. Zapisy pod adresem: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl. Ilość miejsc jest ograniczona.

Kurs odbywa się w godzinach od 15.00 do 19.00. Cena warsztatu to 150 zł płatne na warsztatach.

Przekaż znajomym