Ola - pierwsza od prawej

Ola – pierwsza od prawej

Aleksandra Mazur z III c II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu może dać radę niejednemu…. Specjalizuje się w judo i rzuca rywalami na medal! Ola na co dzień trenuje w UKS Tomita Elbląg pod kierunkiem Zbigniewa Wołoszyna, a jeden z trenerów klubu Paweł Stoba służył Oli wsparciem nawet w szkole, gdyż jest nauczycielem wychowania fizycznego w ZSO nr 2.

29 kwietnia br. Ola skończyła naukę w II LO, a swoją postawą udowodniła, że oprócz sukcesów sportowych można mieć też osiągnięcia naukowe- była jedną z czterech najlepszych uczniów szkoły. Podczas uroczystej gali zakończenia roku szkolnego klas maturalnych otrzymała nagrody i wyróżnienie, zajmując drugą lokatę ex aequo z dwoma kolegami.

O sukcesach Oli opowiada Paweł Stoba:

Ola przez sześć lat reprezentowała szkołę na przeróżnych zawodach: w lekkiej atletyce, unihokeju, rozgrywkach szachowych, piłce koszykowej, biegach na orientację. Była uczennicą naszego Gimnazjum nr 3, a teraz skończyła II Liceum Ogólnokształcące. Wzięła udział w trzydziestu ogólnopolskich i wojewódzkich startach – Puchary, Olimpiady, Mistrzostwa. Dorastając występowała w różnych kategoriach wagowych: 44 kg (2 starty w latach 2010-2011), 48 kg (10 startów w latach 2011-2013), 52 kg (17 startów w latach 2012-2015), 57 kg (1 start w 2016 roku). Mistrzostwa dotyczyły kategorii wagowych 48 kg i 52 kg- Ola wystąpiła w nich odpowiednio raz i cztery razy. Zaczynała trzema startami jako młodziczka w Pucharze Polski Młodziczek i Młodzików w Poznaniu w 2010 r., a 5 marca 2016r. wzięła udział w Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w Bydgoszczy.

Jak można podsumować sportową karierę Oli?

Paweł Stoba: Ola występowała jako młodziczka przez dwa lata, jako junior młodszy przez cztery lata, junior – cztery lata, senior- jeden rok. W tym okresie wywalczyła szereg medali. W Bydgoszczy 05.03.2016 podczas ostatnich rywalizacji tj. Pucharu Polski Juniorów, w którym wzięło udział ponad dwustu zawodników i zawodniczek z całej Polski, Aleksandra Mazur uzyskała 3 miejsce. Warsaw Judo Open we wrześniu 2015r. zgromadził ponad 1200 zawodniczek i zawodników z 25 państw. Duża frekwencja spowodowała, że w niektórych kategoriach wagowych było ponad 60 zawodników. Na dziesięciu matach przez dwa dni zaciekłych i widowiskowych walk można było oglądać naprawdę dobre judo. Ola zdobyła wtedy brązowy medal w kategorii 52 kg. We wrześniu 2015 roku, gdy w Olsztynie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Juniorów i Juniorek, Juniorów Młodszych i Juniorek Młodszych, Młodzików, Młodziczek i Dzieci, w których wzięło udział 150 zawodników i zawodniczek z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz z obwodu kaliningradzkiego, Ola zwyciężyła, otrzymując złoto w kategorii 52 kg. Ta lista sukcesów Oli jest bardzo dłuuugaaa…. To bardzo utalentowana i waleczna zawodniczka, a także niezwykle ambitna osoba, więc nie może być inaczej.

Ola Mazur przystępuje obecnie do egzaminów dojrzałości, które właśnie się rozpoczęły. Uśmiecha się i wesoło opowiada o swoich planach na przyszłość. Sport zostanie już tylko jej hobby, bo wybierając studia medyczne lekarskie i marząc o specjalności chirurga wie, że to zajęcie wypełni jej większość czasu. W Gdańsku i Warszawie są kluby judo, uczęszczanie do których można by pogodzić z nauką… Na pytanie jak radzi sobie ze stresem przed zawodami odpowiada, że stosuje pozytywne myślenie i tak też zmierzy się z maturą, bo to też zawody.

Postawa Oli Mazur zasługuje na uznanie. Jest bardzo dzielną zawodniczką i bardzo dobrą uczennicą. Skończyła II Liceum Ogólnokształcące ze średnią ocen 5,58 jako najlepsza uczennica w klasie i jedna z najlepszych uczniów w szkole, co potwierdza, że zamiłowanie do sportu można godzić z nauką i na wszystkie te obowiązki można znaleźć czas. Nauczyciele II LO rozumieli jej nieobecność podczas lekcji, stwarzając warunki do uzupełnienia zaległości. Ola zaś, łącząc szkolne i klubowe zobowiązania sięgała po najwyższe trofea. Życząc jej sukcesów podczas egzaminów maturalnych trzymamy kciuki, by walczyła o jak najlepsze wyniki- tak jak to robiła na co dzień na macie, nie uziemiając zbytnio konkurentów… Sport uczy wytrwałości i siły ducha, a sukcesy tak dobrych jak Ola zawodników i uczniów zarazem niech będą przykładem do naśladowania dla innych.

Dorota Radomska

Rzecznik prasowy II LO

Przekaż znajomym