Na zdjęciu fragment jednej z prac, którą będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych

Na zdjęciu fragment jednej z prac, którą będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych

W ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Galerii Nobilis CSE „Światowid” zobaczyć będzie można międzynarodową wystawę ilustracji  – prac dedykowanych „Alicji w krainie czarów”. Idea wystawy inspirowana jest książką Lewis’a Carroll’a „Przygody Alicji w Krainie Czarów”.

– W 2015 roku minęło 150 lat od momentu wydania tej kultowej powieści dla dzieci – mówi Teresa Miłoszewska z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Rocznica stała się dla Viive Noor, estońskiej artystki i kuratorki,  pretekstem do stworzenia międzynarodowego projektu wystawienniczego, który będą mogli zobaczyć także uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Na zaproszenie kuratorki wystawy odpowiedziało 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 16 krajów, w tym z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Węgier, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Każdy z grafików, na bazie wybranego motywu z książki, stworzył swoją własną, autorską wersję przygód Alicji.

– Poza różnorodnością stylistyczną pokazywanych prac, wystawę charakteryzuje także wielość technik artystycznych – dodaje Teresa Miłoszewska. – Zaprezentujemy prace powstałe w technice kolażu, rysunku, litografii, w druku cyfrowym, a  także malarstwo olejne czy akwarele.

Ujrzymy więc interpretacje portretów Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika czy Szaraka Susła. Zobaczymy, jak Alicja wpada w głąb króliczej nory i zajrzymy przez dziurkę od klucza do najwspanialszego ogrodu na świecie.

Wystawę, realizowaną we współpracy z Ambasadą Estonii w Polsce, oglądać będzie można w Galerii Nobilis CSE „Światowid” w Elblągu od 24 listopada do 19 grudnia. Kuratorką wystawy jest jej pomysłodawczyni Viive Noor.

Organizatorami MSA są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art”. Zadanie zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

Przekaż znajomym