Fot. Rafał Sułek

Fot. Rafał Sułek

Pięć fabrycznie nowych tramwajów pojawi się na elbląskich torach. Dwa są już w zajezdni, kolejne dwa mają dotrzeć do Elbląga na dniach. Dostawa ostatniego planowana jest na koniec października 2021 roku.

Koszt zakupu nowych tramwajów wynosi 13 204 050 zł, w tym dofinansowanie UE to 8 300 616 zł. Cztery nowe tramwaje już od lutego będą wozić pasażerów po mieście.

– Początkowo zakładaliśmy zakup 3 nowych tramwajów, jednak dzięki uzyskanemu wsparciu ze środków unijnych możliwy był zakup pięciu nowych wagonów. Mam nadzieję, że tak jak „ogórki” z Pesy, które podobały się mieszkańcom, tak i te składy, będą cieszyły się zainteresowaniem pasażerów – mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

– Tramwaj jest wyposażony w wejście niskopodłogowe. Jest w nim 26 miejsc, w standardowej wersji 805 – tylko 16. Jest estetyczny, zapewnia komfort pracy motorniczemu i podróży pasażerom. Gwarancja na tramwaje jest na trzy lata – mówił Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.

Oprócz 5 nowych tramwajów zakupione zostały również 2 zmodernizowane wagony z Łodzi – te jeżdżą już po mieście, gdyż dostarczone zostały w 2010 roku.

Jak zapowiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Nowak, trwają jeszcze rozmowy aby zakupić jeszcze kolejne dwa zmodernizowane tramwajem tak, by stare Konstale były tylko w rezerwie.

W ramach całego projektu pn. Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga” oprócz zakupu taboru realizowana jest budowa hali na terenie zajezdni oraz węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego.

Przekaż znajomym