Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

W Elblągu można już kupować bilety komunikacji miejskiej i płacić za parkowanie przy użyciu SkyCash – darmowej aplikacji na telefony komórkowe. Rozwiązanie działa w kilkudziesięciu miastach na terenie całej Polski i daje dostęp całego szeregu dodatkowych usług, jak przelewy na numer telefonu, doładowania GSM czy kupowanie biletów kolejowych.

Osoby korzystające ze SkyCash mają stały dostęp do biletów komunikacji miejskiej, które można kupować w każdym miejscu, bez odliczania drobnych czy szukania otwartego punktu sprzedaży. Darmowa aplikacja pozwala ponadto nabyć w ramach jednej transakcji nawet kilkanaście biletów i okazywać je do kontroli w trybie offline, bez potrzeby łączenia się z Internetem. Rozwiązanie stanowi też duże udogodnienie dla kierowców korzystających ze Strefy Płatnego Parkowania. Płacąc za postój telefonem nie trzeba borykać się z takimi utrapieniami, jak szukanie parkometru czy konieczność wracania do pojazdu tylko po to, żeby włożyć za szybę bilet parkingowy. Za pomocą aplikacji można płacić wyłącznie za realny czas parkowania i zdalnie przedłużać postój.

– SkyCash to wygodny sposób na kupowanie biletów komunikacji miejskiej i parkowanie, ale także cały szereg innych, ułatwiających codzienne życie usług – mówi Tomasz Krajewski, prezes zarządu SkyCash. – Korzystając z naszej aplikacji w Elblągu można m.in. szybko zasilić telefon na kartę, zapłacić za bilety do kina lub przejazd pociągiem, a nawet wykupić polisę turystyczną – dodaje Krajewski.

Jak kupić bilet komunikacji miejskiej?

Korzystanie ze SkyCash jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić aplikację w telefonie, otworzyć zakładkę „Komunikacja miejska” i z listy miast wybrać Elbląg. Aplikacja zapamięta wybór i podczas kolejnych zakupów można będzie pominąć ten krok. Następnie pasażer wybiera jeden z dostępnych biletów i wpisuje numer linii autobusu. Ostatnim krokiem jest dokonanie zakupu przy użyciu karty płatniczej lub środków, którymi wcześniej zostało zasilone konto SkyCash. Wszystkie bilety są automatycznie zapisywane w pamięci aplikacji. Podczas kontroli wystarczy otworzyć zakładkę „Kontrola biletów”, wybrać zakupiony bilet i okazać go kontrolerowi.

Jak zapłacić za parkowanie?

Żeby opłacić postój, wystarczy uruchomić aplikację SkyCash, otworzyć zakładkę mobiParking i wybrać jedną z trzech metod parkowania: na czas, za kwotę lub Start/Stop, z możliwością zatrzymania naliczania opłaty w dowolnie wybranym momencie. Teraz wystarczy wybrać strefę parkowania i zatwierdzić operację dotykając przycisku “Rozpocznij parkowanie”. Należność za postój jest pobierana z elektronicznej portmonetki, którą można zasilić na wiele sposobów, w tym natychmiastowo, za pomocą podłączonej do SkyCash karty płatniczej lub usługi Przelewy24. Kierowcy mogą płacić za parkowanie także przy użyciu wiadomości SMS oraz szybkich kodów (USSD i IVR).

Przed rozpoczęciem korzystania z usługi należy oznaczyć pojazd bezpłatnym identyfikatorem. Można go otrzymać w Biurze Strefy Płatnego Parkowania (ul. Czerwonego Krzyża 2) oraz w Biurze Obsługi Klienta ZKM (ul. Browarna 90). Identyfikator jest dostępny także w formie pliku do wydruku, który można pobrać ze strony internetowej SkyCash. Osoby, które nie posiadają identyfikatora mogą umieścić za szybą zwykłą kartkę z odręcznie napisanym słowem „mobiParking”.

Jak pobrać aplikację SkyCash

Posiadacze smartfonów z systemami Android, iOS (iPhone) i Windows Phone mogą pobrać SkyCash za darmo w dedykowanych sklepach z aplikacjami. W przypadku starszych telefonów aplikacja jest dostępna po wpisaniu w mobilnej przeglądarce internetowej adresu m.skycash.com lub po wysłaniu SMS-a o treści 1 na numer 510 510 205 (opłata zgodna z cennikiem operatora telekomunikacyjnego).

Przekaż znajomym