Fot. Arkadiusz Kuźmiński

Fot. Arkadiusz Kuźmiński

W minioną sobotę (1 października) odbyła się ostatnia w tym roku wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zamknęło sezon turystyczny wyprawą autokarową po gminie Miłoradz i okolicy. Przewodnikiem był pan Bogdan Mąder.

Na uczestników czekała masa atrakcji. Wydarzenie rozpoczęło się zwiedzaniem Starej Kościelnicy oraz słodkim poczęstunkiem w świetlicy. Następnym przystankiem była Dawna Wozownia w Miłoradzu  (u Państwa Burchardt), którą turyści opuścili wzruszeni, po uprzednim wysłuchaniu poruszającej historii jednego z mieszkańców. W Mątowach Wielkich na gości czekali Państwo Zawadzcy, którzy oprowadzili ich po chacie rybaka, odpowiadając na liczne pytania zadawane przez zafascynowanych miejscem turystów. Kolejny przystanek to Bystrze i tutejszy dom podcieniowy, cmentarz oraz ossarium. Jedną z największych atrakcji wycieczki był kościół w Gnojewie. Tutaj uczestnicy mogli wejść do środka świątyni oraz obejrzeć materiał filmowy prezentowany przez pana Tomasza Korzeniowskiego z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Ostatnim przystankiem był cmentarz mennonicki w Stogach, o historii którego opowiadała Aleksandra Paprot. Turyści mogli również poznać losy pochowanych tu dawnych mieszkańców Żuław.

Wydarzenie zakończyło się obiadem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stogach.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Gmina Miłoradz, Oddział Przewodnicki PTTK im. S. Dubyny w Malborku, Dawna Wozownia, Sołectwo Stara Kościelnica, Koło Gospodyń Wiejskich w Stogach, Świetlica Wiejska w Stogach. Strony na Facebooku: Gnojewo, Stara Kościelnica, Stogi-Heubuden.

Fot. w galerii – Piotr Lemański

Przekaż znajomym