alkohol_dmuchawka

Wczoraj przez cały dzień elbląscy policjanci prowadzili akcję „Alkohol i narkotyki”. Funkcjonariusze przebadali trzeźwość 865 kierowców na obecność alkoholu i narkotyków, zatrzymali 2 nietrzeźwych „za kółkiem”. Wczorajsze działania prowadzili elbląscy i pasłęccy policjanci wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej. Ich celem było eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców i po użyciu narkotyków.

Akcja „Alkohol i narkotyki” prowadzona była praktycznie przez cały dzień. Działania miały na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są nietrzeźwi kierujący i po użyciu narkotyków. Tym razem policjanci kontrolowali pojazdy na terenie miasta i gmin z terenu powiatu elbląskiego, a w szczególności w okolicach lokali rozrywkowych.

Na szczęście tylko w dwóch przypadkach wynik badania okazał się pozytywny. Rekordzistą okazał się 44–letni Zdzisław W., który został zatrzymany do kontroli przy ulicy Warszawskiej w Elblągu. O godzinie 7.20 jadąc citroenem jumper miał ponad promil alkoholu w organizmie. Kolejny nietrzeźwy „za kierownicą” został zatrzymany przez patrol prewencji o godzinie 11.oo na ulicy Grottgera. 61–letni mieszkaniec Iławy „wpadł” w nietypowej sytuacji. Stanął swoim vw touran w zatoczce dla pojazdów tuż za radiowozem. Policjanci kontrolowali inne auto. Mirosław P. wyszedł z auta chwiejnym krokiem i pytał mieszkańców o drogę do ZUS w Elblągu. Nie zauważył, że w nieoznakowanym radiowozie siedzą mundurowi. Policjanci przebadali go i okazało się, że jest nietrzeźwy, a dokładne badanie wskazało 0,8 promila. Mężczyzna tłumaczył, że dzień wcześniej wypił kilka piw i bardzo się spieszył na komisje lekarską do Elbląskiego ZUS. Niestety na komisje nie dotarł, gdyż został zatrzymany. Po czynnościach funkcjonariusze go zwolnili i wręczyli wezwanie na przesłuchanie. Jego auto trafiło na parking policyjny. Nietrzeźwi kierowcy odpowiedzą teraz przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności. Wśród kontrolowanych nie było przypadku prowadzenia samochodu po narkotykach.

Ponadto policjanci podczas działań zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych, wręczyli 43 mandaty kierowcom, głównie za przekraczanie dozwolonej prędkości oraz skierowali 6 wniosków do sadu o ukaranie.

Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji np. spowodowania wypadku po alkoholu czekają ich również konsekwencje prawne. Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

Przekaż znajomym