Porcelanowe skarby czekają na odwiedzenie

Porcelanowe skarby czekają na odwiedzenie

Na najbliższy czwartek, 8. grudnia, elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało dwie imprezy związane z porcelaną dalekowschodnią odkrytą podczas badań wykopaliskowych na Starym Mieście.

O godzinie 17.00 w sali edukacyjnej budynku Gimnazjum odbędzie się promocja katalogu „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”, autorstwa dr Barbary Pośpiesznej z Muzeum Zamkowego w Malborku i dr Mirosława Marcinkowskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Publikacja jest pierwszym w Polsce opracowaniem wyrobów z porcelany dalekowschodniej, pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych. Prezentowane i opisywane artefakty obrazują związki Elbląga i dawnej Rzeczpospolitej z Orientem, życie codzienne mieszkańców Europy oraz wymianę handlową z Dalekim Wschodem. Katalog został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Elbląga.

O godzinie 18.00 w budynku Podzamcza zostanie otwarta wystawa Dalekowschodnie skarby Elbląga – porcelana chińska z badań archeologicznych Starego Miasta. Na ekspozycji będzie można podziwiać dalekowschodnie porcelanowe naczynia sprowadzone do Elbląga w XVII i XVIII stuleciu. Podczas wieloletnich badań archeologicznych odnaleziono ponad 200 tego typu obiektów. Artefakty te są świadectwem nie tylko upodobań mieszkańców, ale też ich poczucia przynależności do europejskiej cywilizacji, wyrażającego się w modzie na picie kawy i herbaty z delikatnych czarek przy jednoczesnym zainteresowaniu egzotyczną kulturą. Przede wszystkim jest to historia bardzo długiej i niebezpiecznej podróży, jaką musiały odbyć te delikatne biało-niebieskie przedmioty, by trafić na elbląskie stoły. Ekspozycję będzie można oglądać w piwnicach skrzydła południowego budynku Podzamcza, które nigdy wcześniej nie były udostępniane zwiedzającym, a obecnie oczekują na realizację ostatniego etapu prac remontowych.

Wystawa stanowi uzupełnienie publikacji autorstwa dr Barbary Pośpiesznej i dr Mirosława Marcinkowskiego. Katalog będzie można nabyć w Muzeum za symboliczną kwotę 10 zł.

Przekaż znajomym