A Ty jakiej muzyki lubisz słuchać?

A Ty jakiej muzyki lubisz słuchać?

Znaczne ochłodzenie powietrza, porywisty wiatr, a na ulicach ludzie ubrani na cebulkę i wyposażeni w parasole – wystarczy rzut oka na sytuację dookoła i już widać, że jesień na dobre rozgościła się za oknem.

Tak, jak zmieniają się pory roku, tak zmieniają się także preferencje muzyczne miłośników muzyki. Aby lepiej poznać zwyczaje swoich użytkowników, Spotify postanowiło przeanalizować liczbę odtworzeń utworów pochodzących od 100 000 najpopularniejszych artystów ostatnich lat.

Na podstawie analizy, stworzono listę artystów szczególnie popularnych w konkretnej porze roku (lista została opracowana w oparciu o stosunek popularności w danej porze roku do popularności na przestrzeni całego roku). Jak może sugerować intuicja, popularność niektórych artystów jest bardzo mocno związana z konkretną porą roku. Doskonale widać to po obecności na zimowej liście Binga Crosby’ego czy Michaela Buble, którzy swoją popularność zawdzięczają głównie piosenkom, których słuchamy w okresie Bożego Narodzenia. Przeprowadzona analiza słuchalności najpopularniejszych wykonawców, pozwoliła porównać popularność różnych gatunków w trakcie poszczególnych pór roku z ich popularnością w przeciągu całego roku. Oto kluczowe wnioski:
  • Jesienią ludzie preferują muzykę tradycyjną, orkiestralną i akustyczną.
  • Zima przynosi szczyt zainteresowania słowem czytanym oraz spokojniejszymi podgatunkami. Co ciekawe, zimą szczególną popularnością cieszą się także utwory związane z muzyką rodzimych artystów. W czasie świąt ludzie zazwyczaj podróżują w rodzinne strony i jak widać chętnie wracają także do muzycznych korzeni.
  • Wzrost popularności wesołych i skocznych gatunków, jak melbourne bounce czy happy hardcore oznacza początek wiosny. To okres, gdy użytkownicy słuchają najczęściej wykonawców biorących udział Eurowizji (konkurs co roku odbywa się na wiosnę)
  • Letnie miesiące wśród użytkowników Spotify to czas audiobooków i muzyki kojarzonej z korzystaniem z uroków morskich plaż, jak deep tropical house czy ragga jungle.
Przekaż znajomym